Ana Sayfa
11 Ağustos 2018 ( 1814 görüntülenme )

ÜRETİCİDEN İLK İSYAN!..

Besiciler inek yeminin 4045 TL'den 60 TL'ye çıkmasına rağmen kurbanlık fiyatlarının değişmemesine isyan etti. Besici Sebahattin Çelik dövizin artışına rağmen kurbanlık fiyatlarının geçen yılki oranlarda seyrettiğini belirtti.


'YEM ZAMLANDI'

Çelik “Kurban satışlarımız geçen seneye nazaran dövizin artışı ve kâr oranlarımızın düşmesine rağmen aynı seviyelerde ancak fiyatlarda aynı seviyede gidiyor. Biz besiciler, kazancımızdan feragat etmek zorunda kalıyoruz yoksa mal satamayız. Bir torba yemi geçen sene 45 liraya alırken bu sene 6065 liraya alabiliyoruz. Harman döneminde de tonu 460 TL’ye saman alabildik kışın ne olacak kim bilir." 

“DEVLET DIŞARIDAN İTHAL EDEREK BİZİ BİTİRİYOR!”


"Devlet küçük işletmeleri destekleyeceğine dışarıdan ithal ederek bizi bitiriyor. Kurban satış yerlerinde de kurban edilemeyecek yaşı küçük hayvanların pazar yerine girmemesi gerekiyor. Adı üstünde kurban satış yerinde sadece kurbanlık hayvan olabilmeli. Önlem alınmalı yoksa millete cazip gelen çoğu hayvan kurbanlık hayvan değil.” diye konuştu.

“İNSANLARIN ALIM GÜCÜ AZALDI”


Besici Fahrettin Er ise “Küçükbaş hayvan fiyatları tırmanıştaydı bir ara ancak biraz aşağı çekildi. 50 liraya aldığımız yem bu yıl 75 lira. Bu yıl sorunumuz, kurbanlığa rağbette değil alım gücünün azalması ile büyükbaş hissesine giremeyenin küçükbaşa da yönelememesi.” yorumunda bulundu.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ