Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2407 görüntülenme )

‘Ben Şimdi kime Muz Alacağım’

Cansız bedenin fotoğrafı ile dünyayı ayağa kaldıran Aylan'ın halası Tima Kurdi'den yürek burkan açıklamalar...
 Bodrum’da cansız bedeni sahile vuran Aylan’ın Kanada’da yaşayan halası Tima Kurdi, ölüm yolculuğuna ışık tutan açıklamalarda bulundu. Kurdi’nin kardeşiyle yaptığı telefon görüşmesine dair anlattıkları arasında yürek dağlayan bir ayrıntı dikkat çekti. Çocuklarını ve eşini kaybeden Abdullah Kurdi’nin Galip’in en sevdiği şeyin muz olduğunu söylediğini ve “Ben şimdi kime muz alacağım” dediğini aktardı.

Abdullah Kurdi’nin kız kardeşi olan Tima Kurdi, Vancouver’da düzenlediği basın toplantısında, çocukları Aylan ve Galip’le birlikte boğularak can veren anne Rehan’ın Yunanistan’ın Kos Adası’na geçmek istemediğini ve yüzme bilmediğini söyledi. Bir hafta önce yaptıkları telefon görüşmesini gözyaşları içinde anlatan hala Kurdi, “Sudan çok korktuğunu, bir şey olursa yüzme bilmediğini ve gitmek istemediğini söyledi” diye konuştu.

“TÜM DÜNYAYI SUÇLUYORUM”

“Ölmeyi hak etmediler, hak etmediler. Daha iyi bir hayat istediler. Böyle olmamalıydı. Onların başına gelmemeliydi” diyen acılı kadın, yürek dağlayan açıklamalarına şöyle devam etti: “Dürüst olmak gerekirse Kanada hükümetini suçlamak istemiyorum. Bunun için tüm dünyayı suçluyorum.”

Şimdilerde kardeşine eşini ve çocuklarını gömmek üzere Kobani’ye gitmemesi için yalvardığını söyleyen Tima Kurdi, “Gerçekten çok korkuyorum. Onun için endişeleniyorum. Kobani’ye gitmemesini söyledim ama kabul etmedi” dedi.

Anne Rehan Kurdi’nin ilk fotoğrafı… Çocukları Aylan (fotoğraftaki) ve Galip’le Bodrum açıklarında boğularak can veran Rehan Kurdi’nin bir fotoğrafı ortaya çıktı.

“BEN ŞİMDİ KİME MUZ ALACAĞIM”

Dün sabah kardeşiyle yaptığı telefon görüşmesini de aktaran Kurdi, “Türkiye bizim ülkemiz değil. Onlar Kobani’de doğdu ve oraya gitmek istiyorum dedi. Mezarlarının yanında kalmak ve onlara yemek ve su vermek istediğini söylüyor” diye konuştu. Hala Kurdi, aynı botta can veren 5 yaşındaki yeğeni Galip’in en sevdiği yiyeceğin muz olduğunu aktararak, babasının “Şimdi ben kime muz alacağım” dediğini ifade etti.Yunanistan’a geçmeleri için aileye parayı kendisinin gönderdiğini açıklayan Kurdi, “Görüşmede ona çok üzgün olduğumu ve para göndermemem gerektiğini söyledim. Eğer para göndermeseydim, yola çıkamazdınız dedim. O da bana kendini suçlama. Sen bize Kanada’nın bizi almasının imkânsız olduğunu söyledin dedi” şeklide konuştu.Hala Kurdi’nin anlattıklarından çok dramatik bir detay daha ortaya çıktı. Bir kız kardeşlerinin de Türkiye’ye geldiğini söyleyen Kurdi, “Ona ne olduğunu bilmiyorum. Abdullah’tan duymuştum, bir kaçakçı ona da aynı rotayı önerdiklerini söylemiş. Fakat karşıya geçip geçmediklerini ya da hâlâ Türkiye’deler mi bilmiyoruz” dedi.


Kaynak : Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ