Politika
12 Ekim 2019 ( 1476 görüntülenme )

İşin kolayı bulundu: 'BORCA KARŞILIK ARAZİ'

AKP’li Üsküdar Belediyesi, borcuna karşılık Çengelköy’de sahibi olduğu 3.5 dönümlük “kupon araziyi” SGK’ya devretti. 37 milyon 200 bin liralık SGK borcundan, kamuya ait araziyi elden çıkararak kurtulan Üsküdar Belediyesi, daha önce de kendi mülkiyetindeki cami arazilerini, vergi borcu karşılığında hazineye devretmişti.

SGK BORCUNA KARŞILIK KAMU ARAZİSİ

Üsküdar Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, 2 Ekim tarihli yazısı ile belediyenin ve sermayesinin tamamı belediye ait olan iştirak şirketi Üsküdar Kent Hizmetleri Ticaret ve Sanayi A.Ş'nin, SGK'ya olan 37 milyon 200 bin TL'lik borcu karşılığında, Çengelköy'deki 3.5 dönümlük arazinin SGK Başkanlığı'na devrini istedi.

KARAR MECLİS GÜNDEMİNDE ELE ALINDI

Mülkiyeti Üsküdar Belediyesi'ne ait olan ve imar planlarında “orta yoğunlukta konut” alanında bulunan arazinin devri ile ilgili talep, Üsküdar Belediye Meclisi'nin Plan ve Bütçe ile Hukuk ve Mülkiye komisyonlarına gönderildi. Komisyon raporu Üsküdar Belediyesi'nin 9 Ekim 2019 tarihli meclis oturumunda gündeme alındı. Devir kararı, İyi Parti ve CHP'nin muhalefetine karşılık AKP grubunun oyları ile kabul edildi.

“BU YÖNTEM SADECE AKP'Lİ BELEDİYELERDE UYGULANIYOR”

Parseli “kupon arazi” olarak niteleyen Üsküdar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili ve İBB Meclis Üyesi Doğan Tekel, “Kamuya terk edilen araziler kamusal kullanım dışında değerlendirilemez. Ama burada site yapılırken kamuya terk ile belediyeye geçen parsel, yıllar içinde konut imarlı bir kupon araziye dönüştürüldü ve şimdi borç karşılığında devredildi. Üsküdar Belediyesi, yıllardır kamuya olan borçlarını kendi iç kaynakları ile ödemek yerine kamu arazilerini elden çıkarak ödüyor. Bu yöntem sadece AKP'li belediyelerde uygulanıyor. Bugüne kadar hiçbir CHP'li belediyenin kamu borçlarını bu şekilde ödemesine onay verilmedi” dedi.

Söz konusu arazi, 2017 yılında da Üsküdar Belediyesi tarafından ihale ile satışa çıkarılmış, park olarak kamuya terk edilen parselin konuta çevrilip satılmak istenmesi tepki ile karşılanmıştı.

Kaynak:Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ