3574 görüntülenme 16 Mayıs 2020
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Genelkurmay Başkanlığı emrine atanmasına FETÖ ile mücadelede simge haline gelen 15 Temmuz'da gazi olan isimler tepki gösterdi. Yaycı, kripto FETÖ’cüleri tespit eden “FETÖMetre”nin mimarı olarak biliniyor. Yaycı’nın görev değişikliğine FETÖ ile mücadelede simge haline gelen ve 15 Temmuz’da gazi olan isimler tepki gösterdi.

‘BU BİR TASFİYE’
15 Temmuz’da gazi olan eski Jandarma İstihbarat Plan ve Güvenlik Daire Başkanı emekli Kurmay Albay Güven Şağban, Sözcü'ye yaptığı değerlendirmede görev değişikliğinin “tasfiye” olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

‘FETÖ’NÜN BİR NUMARALI HEDEFİYDİ’
* Cihat Yaycı'nın vatanı ve milleti için yaptıkları ortadadır. Vatan ve millet sevdası ile hareket etmiş, ‘Mavi Vatan' söylemini ve haritasını ortaya atarak, dünya kamuoyunun gündemine oturmuştur. FETÖ ile mücadelesini ise anlatmaya bile gerek yoktur. Maruz kaldığı bu muameleye rağmen, Amiral Cihat Yaycı yine de vatan ve millet sevgisinden zerre bir şey kaybetmeyecek, hatta daha da kara sevda olacaktır. Örgüt başına ‘Türkiye'de kimi tasfiye etmek istersin?’ diye sorsalar, hiç duraksamadan ‘Cihat Yaycı’ der. Yunan Milli Savunma Bakanı’na aynı soruyu sorun, aynı cevabı alırsınız. İsrail Genelkurmay Başkanı’na sorun, cevap değişmez. Hatta Trump bile aynı cevabı verir. Aklıma bu tasfiye işleminin Türkiye'ye yapılan bir dayatma olabileceği ihtimali de geliyor” dedi.

‘FETÖ BAYRAM ETTİ’
15 Temmuz Gazisi emekli Emniyet Müdürü Fatih Eryılmaz’ın yaptığı açıklama ise şöyle:
* 15 Temmuz darbe girişiminde ilk kez tartıya çıkan ve püskürtülen FETÖ, Haşhaşi/Suikastçi kimliğine geri döndü.
* Dikkat dağıtarak, sabırlı bir şekilde önündeki engelleri harcıyor.
* İlk Metin Temel şimdi de ‘FETÖMetre’nin’ ve Libya kazanımının mimarı Cihat Yaycı. FETÖ'nün 2. bayramı.”

‘SARIZEYBEK ‘SİYASİ TUZAK’
Emekli Albay Erdal Sarızeybek son yazdığı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı kitabında 15 Temmuz sürecini ele aldı ve şu soruya cevap aradı ‘Soru şu: 15 Temmuz kalkışması kime ne fayda sağladı’. Sarızeybek’in kitabında konuyla ilgili bölüm şöyle;

‘HEDEF TÜRK ORDUSU’
“Bu kalkışmanın Türk Ordusuna bir fayda sağlamadığı kesin. Türk Milletine de bir fayda sağlamadığı kesin. Peki ya ABD ve İsrail? Elbette bu ikiliye hem de büyük fayda sağladı. Türkiye’yi hedef almış BOP gibi, Büyük İsrail projeler karşısında en büyük engel olarak görülen Türk Ordusuna yakın tarihinin en ağır darbesi vuruldu üstelik kendi içinden! Bu noktada ortaya çıkıp ‘hedef Türk Ordusu değildi’ diyenler de var ama… “

‘EN BÜYÜK ZARARI GÖREN TÜRK ORDUSU’
“Türk Ordusu kendi içine sızdırılmış kripto hücreleri eliyle sırtından hançerlenecek, ağır yara alacak daha tedavi bile edilemeden apar topar Suriye’ye gönderilecek.15 Temmuz sonrasında da mevcut anayasal sistem içerisindeki ağırlıklı yerini kaybedecek. Devlet protokolünde Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı eski adıyla Başbakan’dan sonra gelen en itibarlı 4’ncü sırayı kaybedip Milli Savunma Bakanlığına bağlanacak. En büyük asayiş, istihbarat ve özel harekat gücü olan Jandarmayı kaybedecek, atama gücünü kaybedecek. Milli Güvenlik Kurulundaki ağırlıklı pozisyonunu kaybedecek”

‘KİMİN ZARAR GÖRDÜĞÜ BELLİ’
“Öte yanda ta Osmanlı’dan gelen tarihi askeri okulları kapatılacak, hastaneleri kapatılacak, tersaneleri satılacak, kışla arazileri satılacak, daha ne sayarsınız sayın… ve şimdi siz çıkıp ‘hedef Türk Ordusu değildi’ diyeceksiniz, hiç akla yatar mı bu? Bu noktada söyleyebileceğim tek bir söz var, o da şu; bir” komploda asıl zararı gören kimse hedef odur ve dünyanın her yerinde de böyledir, hiç değişmez!

‘İKTİDAR SORUMLU’
“Öte yanda… Siz siyasi iktidar olarak bu cemaati el üstünde tutacaksınız. Türkçe olimpiyatları deyip yerel yönetimler eliyle destekleyeceksiniz. ‘Hocaefendi, muhterem Hocaefendi’ diyerek cemaatinin liderini sanki İslamiyet son bulmuş, yeni bir din doğmuş, sanki o da bu dinin yeni dini lideriymiş gibi masum halka örnek göstereceksiniz.”

‘BERABER YÜRÜDÜLER’

“ Bu Cemaate gösterdiğiniz sıra dışı ilginin bir sonucu olarak, ihalelerden tutun ticarete, okullardan tutun dershanelere, esnaftan tutun devlet kadrolarına giden yolun bu Cemaatten geçtiği algısını kamuoyunda yaratacaksınız. Sizin yaptığınız tüm bu iş ve eylemlerden dolayı güç kazanan bu Cemaatin lideri orduya ve devlete komplo kuracak. Sonra siz ortaya çıkıp ‘Allah da millet de affetsin’ diyerek kendinizi sorumluluktan sıyıracaksınız ama millet yargılanacak, öyle mi?

‘HEM ORDU İÇİNDEN VURULDU HEM DE TÜRK MİLLETİ’
Bugün 15 Temmuz kalkışmasının sonuçlarına bakıldığında, bu nedenle soruşturma geçiren, yargılanan, işten atılan sivil sayısının askerden fazla olduğu açıktır. Bu durum gösteriyor ki, Türk Ordusu kendi sırtından hançerlenmekle kalmamış, Türk Milleti de kendi içinden vurulmuştur. Bu durumda kalkışmanın hedefinde ordu yoktu, millet yoktu demek, pek akla yatmıyor.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ