New York Güney Bölgesi Başsavcısı atamasıyla ilgili Amerikan yargısında kriz yaşanıyor. ABD Adalet Bakanı William Barr’ın dün gece aniden istifa ettiğini açıkladığı Başsavcı Geoffrey Berman, hem Barr'ın bu açıklamasından kısa süre sonra hem de bugün, “Görevimin başındayım, istifa etmedim” mesajını verdi. Başsavcının son açıklamasından saatler sonraysa Adalet Bakanı Barr, Başkan Donald Trump’ın Başsavcı Berman’ın görevine son verdiğini duyurdu. 

BAŞSAVCI BHARARA DA GÖREVDEN ALINMIŞTI
Aralarında Rıza Sarraf, Hakan Atilla ve Halkbank davalarının da bulunduğu birçok ulusal ve uluslararası davanın soruşturulduğu bölgede eski Başsavcı Preet Bharara, Donald Trump’ın başkanlığa seçilmesinden sonra görevinden alınmış, yerine Türkiye’nin ABD’de lobicilik faaliyetlerini yürüten Greenberg Traurig firmasının New Jersey eyaleti temsilcisi ve firma ortaklarından Geoffrey S. Berman atanmıştı.

TRUMP: 'İLGİM YOK'

Konu Oklahoma’nın Tulsa kentindeki miting için başkent Washington'dan ayrılması öncesinde Başkan Donald Trump’a soruldu. Beyaz Saray’da basın mensuplarının sorularını kısaca yanıtlayan Trump, “Bu adalet bakanına kalmış bir konu. Bakan Barr konu üzerinde çalışıyor. Onun bakanlığı. Benim bakanlığım değil. Çok yetkin bir adalet bakanımız var. Ona kalmış bir karar. Benim ilgim yok” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN ‘TRUMP İLGİLENİYOR’ DEMİŞTİ
İki yıl önce Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile İstanbul'da yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " Trump, 'Halkbank davası için talimat vereceğim' dedi'' diyerek konuyla ABD Başkanı Trump’un ilgilendiğini söylemişti

HALKBANK DAVASI NASIL BAŞLADI
17/25 tek başına bir operasyon değil, birbirine bağlı zincirleme giden bir olaylar zinciridir. İlk olay, 17 Aralık 2013’te yaşandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, iş adamı, bürokrat ve memurların da bulunduğu çok sayıda kişiye yönelik ‘kara para aklama’, ‘altın kaçakçılığı’ ‘kamu görevlilerine rüşvet’ iddialarıyla bir operasyon başlatıldı. İşin başında Erdoğan’ın zırhlamış olduğu Zekeriya Öz vardı. Gözaltına alınan 66 kişiden iş adamı Rıza Sarraf, Salih Kaan Çağlayan ve Barış Güler'in de arasında bulunduğu 14 kişi tutuklandı.

UZLAŞMADAN BİR SONUÇ ÇIKMADI
Buna karşılık hükümetin karşı atağa geçmesi beklenirken, şaşırtıcı bir şekilde gazeteci Fehmi Koru araya alındı. Cumhurbaşkanı Gül ve Erdoğan’ın talimatıyla şimdi çete başı olan Gülen’le görüşmek üzere ABD’ye gönderildi. Ne için? Uzlaşmak için, ama bu arayıştan bir sonuç çıkmadı.

YOLSUZLUK İDDİALARI
İkinci olay, 25 Aralık 2013. Bu kez Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal'in de arasında olduğu 96 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Durumun ciddiyeti bu operasyonla anlaşılmış olsa gerek ki soruşturmayı yapan polisler değiştirildi, yeni gelenler de gözaltı kararlarını uygulamayınca, ortalık hepten karıştı.

MİT TIRLARIYLA SEVKIYAT
Ve son olay, 19 Ocak 2014, Adana’da ortaya çıktı. Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla sevkiyat yapan 3 TIR durduruldu, arandı. Sanıyorum Erdoğan’ı çileden çıkaran bu müdahale oldu, çok sert tepki gösterdi. Yaptığı açıklamada, ‘Savcı, benim iznim, Adalet Bakanlığı'nın haberi olmadan böyle bir müdahalenin içine giremez. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın ne getirip ne götürdüğüne bakamaz. Bu, paralel yapılanmanın diğer bir versiyonudur. Kısa bir zaman önce atılan adımın devamıdır’ dedi. Ve ilk kez operasyonlar arasında bir bağ olduğunu kamuoyuna duyurdu.

ZARRAB GİZLİ TANIK OLDU, HALKBANK DAVASI AÇILDI, YOLSUZLUK VE SEVKIYAT MESELESİ SIRADA
Şu ana kadar ABD’de görülen davalara bakıldığında İran’a yaptırım delinmesiyle ilgili iddialar üzerinden davaların açıldığı ancak yolsuzluk ve MİT tırlarıyla sevkıyat iddialarının henüz dava konusu edilmediği anlaşılıyor. Türkiye ABD politikalarına karşı çıktığı anda –özellikle Suriye- yolsuzluk iddiaları yeniden gündeme taşınabilir. ABD’nin tehdit ve şantajı altında kalan bir devlet adamı, anayasal vazifelerini yerine getirebilir mi, Türkiye’nin hak ve menfaatlerini koruyabilir mi, Türkiye’nin şimdi bu sorulara bir cevap bulması gerekiyor.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ