Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Türkiye Büyük Millet Meclis'inde (TBMM) düzenlenen resmi törenle başladı. Kutlamalar kapsamında, ilk olarak TBMM’deki Atatürk Anıtı'na çelenk koyuldu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki heyet İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Meclis’e döndü.

ANITKABİR’DEKİ TÖREN DEVLET ERKÂNI İLE SINIRLANDIRILDI
Geçtiğimiz yıllarda on binlerce vatandaşın ziyaret ettiği Anıtkabir, tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını nedeniyle devlet erkânının katıldığı resmi törenle sınırlı kaldı. Resmi törenler dışında, yasak kapsamında bulunmayan vatandaşlar da gün içerisinde Anıtkabir'e alınmayacak.

TÖRENDE ERDOĞAN YOK
Anıtkabir ziyaretine TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un yanı sıra; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve çok sayıda siyasi katıldı.

GAZİ DEDİ BAŞKOMUTAN DEDİ, ATATÜRK DEMEDİ
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Misakı Milli Kulesi’ne geçerek burada bulunan özel defteri imzalayan TBMM Başkanı Şentop, deftere şu ifadeleri yazdı:

‘BÜYÜK GAZİ, BAŞKOMUTAN’
* Gazi meclisimizin ilk Reisi, Milli Mücadelenin Başkomutanı, Cumhuriyetin banisi, Büyük Gazi, Milletin zillete ve yok oluşa, vatanın ilhak ve istilaya mahkum edilmek istendiği tarihi bir dönemde, ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' kararıyla, ‘Ya istiklal ya ölüm' şiarıyla yola çıkan ve mukaddes Milli Mücadelemizi yöneten Gazi Meclisimizin 100'üncü açılış yıldönümünü anmak milletimizin bir bütün olarak bir heyecan vesilesi saydığı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamak amacıyla huzurunuzda toplanmış bulunuyoruz.

‘RUHUNUZ ŞAD OLSUN’
* Bugün bütün Türkiye ve gönlü ayyıldız ile çarpan dünyanın her yerindeki kardeşlerimiz, dostlarımız bu bayramı ve yıldönümünü coşkuyla kutlamaktadır. Fedakarlıkla yürütülen mücadeleler neticesinde bugün Türkiye, dünyanın saygın ülkelerinden birisidir ve milletimiz her alanda insanlığın aziz ve mümtaz bir mensubudur. Bütün şehitlerimizle beraber emin olunuz ki, Türkiye ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli Mücadele'nin manasına bağlı Kuvvayı Milliye ruhunu müdrik ve ‘Ya istiklal ya ölüm' şiarıyla mücehhez vatan evlatlarının ve memleket sevdalılarının emin ellerindedir. Ruhunuz şad olsun.”

BİRİNCİ MECLİS’TE ANMA TÖRENİ

Anıtkabir’deki törenin ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile beraberindeki heyet, Ulus'taki Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen anma törenine katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop kısa bir konuşma yaptı. Şentop konuşmasında şunları kaydetti:

‘MUSTAFA KEMAL PAŞA’
* Ankara’ya kimlik kazandıran Hacı Bayram Veli’de namaz kılındıktan sonra halkımızın, köylülerimizin sevinç gözyaşları ile 1.Meclis’e yürünmüştür. İstanbul’un işgali ile birlikte devlet merkezinin işleyemez hale gelmesiyle 700 yıldır yaşadığımız bu topraklarda bir yönetim sorunu ortaya çıkmıştır. Mustafa Kemal Paşa, acele bir şekilde bu durumun tamir edilmesi gerektiğini ifade etmiştir.”

Anıtkabir’in ardından Birinci Meclis’te yapılan törene katılan liderlerin burada da corona tedbirlerine uyduğu görüldü. Maske takan liderler sıralara sosyal mesafeyi koruyarak oturdu.

GENEL KURUL 14.00’TE TOPLANACAK
Genel Kurul, 14.00'te 23 Nisan nedeniyle özel gündemle toplanacak. Şentop, açılış konuşması yapacak. Özel oturumda, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli de yer alacak.

ERDOĞAN KATILMIYOR
Genel Kurul'daki özel oturuma AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılmayacak. Akşam da geleneksel resepsiyon verilmeyecek. Saat 21.00'de evlerin balkonundan İstiklal Marşı okunurken, aynı saatte TBMM Tören Alanı'nda havai fişek, ışık ve lazer gösterisi de yapılacak.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ