Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2434 görüntülenme )

Başkanlık Sistemi İçin Referandum Yolu Gözüküyor !

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın basın toplantısı düzenledi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, başkanlık sistemi tartışmaları hakkında, "Türkiye'deki sistem daha işler hale nasıl gelir tartışması Türkiye için verimli bir tartışmadır. Bizim için uygun olan model hangisidir, 1 Kasım seçim sonuçları da dikkate alarak, tekrar bir değerlendirmesi yapılabilir" dedi. Gazetecilerin, "referanduma götürülebilir mi sorusuna Kalın, "Böyle önemli bir konu olursa, milletten ayrı düşünülemez. Referandumsa referandum, Meclis'se Meclis'te görüşülür. Diğer bütün önemli konularda olduğu gibi milletimizin görüşü esastır" diye cevap verdi.

Milletin iradesine saygı duyuyoruz. Bundan sonra Cumhurbaşkanlığı makamının tartışılmaması gerekir. 

TERÖRLE MÜCADELEYE DEVAM

Terörün her türlüsüne karşı mücadele edilecektir. Seçimden önce Cumhurbaşkanlığı'na hakaret edenler, sırtını terör örgütüne yaslayanlar, terörü estetize etmeye çalışanlara millet gerekli cevabı vermiştir. 
PKK, DAEŞ, DHKP-C ile mücadeleye devam edecektir. Türkiye DAEŞ'le mücadelede kararlı bir şekilde sürecektir. 

MÜLTECİ SORUN VE AB

Mülteciler konusunda Aylan Kürdi'nin ölümüyle beraber Avrupa'da bu konu önemsenmeye başladıysa da sonrasında onlarca Aylan Kürdi hayatını kaybetti. 
Türkiye sorumluluk sahibi bir ülke olarak mültecilere her daim sahip çıkacaktır. 
Türkiye - AB ilişkilerinde yükselen ivme devam edecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Ekim ayında Brüksel ziyareti olumlu geçti.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ

Milletin evi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, milletin evi olarak faaliyet göstermeye devam edecektir. 29 EkimCumhuriyet Bayramı'nda olduğu gibi burada bütün vatandaşlarımızla kucaklaşma imkanımız oldu. Bu tür davetler, kabuller bundan sonra  da devam edece. Külliye'yi vatandaşlarımızın ziyaretine açılması yakın zamanda mümkün olacaktır. Bununla ilgili duyuru yapılacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ile çalışmalar devam ediyor. Bina projesi tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın burada 5 milyon kitap hedefi vardır. Bu hedefe ulaşmak için tasnifler, koleksiyonlar alınmaya devam ediyor. Değerli yazar Mehmet Şevki Eygi kitaplarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne hibe etti.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Bu konu Sayın Cumhurbaşkanımızın gündeme getirdiği bir konudur. Bu şahısla ilgili bir konu, Sayın Tayyip Erdoğan'ın kendi geleceği ile ilgili bir durum değildir. Anayasal olarak da güçlü bir liderdir, zaten tarihe de geçmiştir. Türkiye'deki sistem daha işler hale nasıl gelir tartışması Türkiye için verimli bir tartışmadır. Bizim için uygun olan model hangisidir, 1 Kasım seçim sonuçları da dikkate alarak, tekrar bir değerlendirmesi yapılabilir. Ama bizim bu konuda Türkiye'ye lig atlatma konusunda düşüncemiz nettir. Türkiye'nin ihtiyaçları hedefleri konusunda en uygun model hangisidir bunun üzerinde tartışma devam etmelidir, devam da edecektir. Başkanlık sistemi ile ilgili referandum yapılabilir.

ERDOĞAN-BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ İDDİASI

Böyle bir görüşme söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımıza husumet besleyerek hakkında bir takım yalan yanlış haberler yazarak gündeme geleceğiniz zannedenler 1 Kasım seçim sonuçlarını doğru okusunlar.

G20 GÖRÜŞMELERİ

G20 Zirvesi sırasında tüm liderle yapacağı oturumlarla bir araya gelecek. İkili görüşme talepleri gelmeye başladı. Zirveden bir gün önce başlayacağız. Şu ana kadar bütün liderlerden görüşme talepleri geldi. İki tam gün G20'nin kendisi var ve bir gün önce ve sonrasında görüşmeler devam edecek. 14'ün sabahından itibaren biz ikili görüşmeleri planlıyoruz. Bazı liderler 17'sinde de kalabilir. Bu önümüzdeki hafta netleşecektir."

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ