Ana Sayfa
03 Temmuz 2018 ( 13451 görüntülenme )

BAŞKAN VEKİLLİĞİNDE SOYLU'YA ŞOK!..

24 Haziran seçimlerinde, Meclis çoğunluğunu bulamayan AKP, iktidara geldiği 2002 yılından bu yana ilk kez 27. Yasama döneminde bazı dezavantajlar yaşayacak.

HDP’DEN MECLİS BAŞKAN VEKİLİ


Son 16 yıl boyunca iki Meclis başkanvekili ile Genel Kurul oturumunu yöneten AKP'nin bu yasama döneminde koltuk sayısı bire düştü. Böylece AKP, CHP, HDP ve MHP ile eşit sayıda Meclis Başkanvekiline sahip oldu. İç Tüzük uyarınca İYİ Parti’ye Meclis Başkanvekilliği temsili düşmedi.

7 Temmuz'da toplanacak olan parlamentoda TBMM Başkan seçiminin ardından oluşturulacak Danışma Kurulu, Katip Üye ve İdare Amirlikleri için grubu bulunan siyasi partiler için bir sayı belirleyecek.

MECLİS BAŞKANLIĞINDA MHP DESTEĞİ

TBMM’de yemin törenin ardından yeni dönemin Meclis Başkanı seçimi için takvim başlayacak. MHP’nin aday çıkarmayacağı kararıyla AKP adayının en geç 3. turda seçimi kazanacağı kesinleşmiş oldu. Meclis’in ilk toplantısıyla birlikte TBMM Başkanı için seçim süreci başlayacak.

Meclis iç tüzüğü uyarınca ilk toplantı gününden itibaren 5 gün içinde adaylık başvuruları yapılacak, sonraki beş gün içinde de dört tur üzerinden oylamalar gerçekleştirilecek. Seçim turlarının aynı gün içinde yapılması planlanırken, 27. Dönem Meclis Başkanı seçiminin YSK’nın daha önce ilan ettiği gibi kesin sonuçları 5 Temmuz’da açıklaması durumunda 13 Temmuz’da tamamlanması bekleniyor.

ÜÇÜNCÜ TUR

Meclis Başkanlığı için bir adayın ilk iki turda 400 oy alması, üçüncü turda ise salt çoğunluk rakamı olan 301 oy alması gerekiyor. AKP’nin 295, MHP’nin 49 milletvekili dikkate alındığında 344 oy gücüyle Cumhur İttifakı'nın adayının 3. turda seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: T24

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ