Politika
27 Şubat 2020 ( 6233 görüntülenme )

Başkan Görevden Alındı: 'Tepki Çok Ağır'

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldıktan sonra ilk açıklamasını gerçekleştirdi. Salman, belediyedeki yolsuzluğu kendilerinin ortaya çıkardığını belirterek , "Hırsızı biz yakaladık suç mu işledik diye düşünüyorum açıkçası" dedi.

KRT’de Sözcü gazetesi yazarı gazeteci Saygı Öztürk’ün sunduğu canlı yayına katılan Vefa Salman, İçişleri Bakanlığının soruşturması kapsamında görevinden uzaklaştımasını yorumladı. Salman’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

‘USULSÜZLÜĞÜ ORTAYA ÇIKARAN BİZİZ’
* Şimdiye kadar yapılan işlemlerde hukukdan söz etmek söz konusu değil. Siyasallaştırmayı yaşıyoruz. İddialar doğru değil. Bana tebliğ yapılmadı. Ben basından takip ettim. Uusulsüzlüğü ortaya çıkartan biziz. Arkadaşlarımız yaptıkları tespiti bana bildirdiler. Ben de talimat verdim; savcılığa suç duyurusunda bulunun diye. Biz her 6 ayda bir Sayıştay tarafından denetleniriz. Uzman denetçilerin dahi ortaya çıkaramadığı yolsuzluğu bizim arkadaşlarımız ortaya çıkarmış. Ben de bununla ilgili gerekli talimatı vermişim.”

‘YOLSUZLUĞU ORTAYA ÇIKARAN BİZİZ’
* Bu yolsuzluk ilk kez 2017’nin haziranında başlıyor. Bunu da ortaya çıkartan biziz. Ben ve başkan yardımcım dahil herkesin mal varlığının incelenmesini istiyorum. Bizim boğazımızdan bir gram haram geçirmediler ben de çocuklarımın boğazından bir gram haram para geçirmedim. 2014 yılından bu yana cep telefonu faturasını kanuni hakkım olduğu halde ben cebimden ödedim. Bu iş siyaset zeminine oturdu. Siyaset çarkı dönüyor.”

‘HIRSIZI BİZ YAKALADIK, SUÇ MU İŞLEDİK’
* Günlük bir gazetenin imtiyaz sahipliğini yaptım daha sonra bıraktım. Oradan kırgın bir vaziyette ayrıldım. O gazetenin sahibinin de mal varlığını sonuna kadar incelesinler. Bunlar sadece iddia. Bu münferit bir olay. Olayın içinde siyasetçi olunca başka bir yere oturtuldu. Yandaş medyada yanlış haberler yapıldı. Ama bu şekilde bir görevden uzaklaştırmanın da Yalova halkına verilmiş bir haksızlık olduğunu, onların iradesine konmuş bir ipotek olduğunu düşünüyorum. 3 kez seçilmenin bedeli olarak görüyorum. Hırsızı biz yakaladık suç mu işledik diye düşünüyorum açıkçası.”

‘BU YALOVA HALKINA İNDİRİLMİŞ BİR DARBEDİR’
* Net bir şekilde söylüyorum, daha öncede yaşandı, örneğin Ataşehir belediyesinde de benzer bir şekilde yaşandı, bugün de Yalova’da yaşanıyor. Makamda oturmanın bedelini zaman zaman insana ödetirler. Ama burada doğru, gerçek ortaya çıkmalı. Bizim ortaya çıkardığımız suçun bize dönmesi doğru değil. Bu Yalova halkına indirilmiş bir darbedir, yöneltilmiş ciddi bir suçlamadır, adaletsizliktir. Yalova halkının iradesini yok saymaktır.

* 31 Meclis üyesi var belediyede, 15’i AKP’li, 2’si MHP’li, bir İYİ partili ve 13’de CHP’li arkadaşımız var. Sandıkta başarılamayan bir sonuç, ne yazık ki bu şekilde geri alınmaya çalışıldı. Bu anlamda başarılı olundu. Hukuk yeri geldiğinde gereğini yapacaktır. Biz tertemiz bir şekilde çıktıktan sonra döneceğiz. Adalet tecelli edecektir. 2014’deki ilk seçimde de, ikincisinde de ve üçüncüsünde de Allah’ın adaletini söyledim.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ