Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2461 görüntülenme )

Başbakan Davutoğlu'ndan flaş açıklama; HDP ile koalisyon olur mu?

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Habertürk Tv, Show TV ve Bloomberg HT ortak yayında...
  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Habertürk Tv, Show TV ve Bloomberg HT ortak yayında, Habertürk TV Ankara Temsilcisi Veyis Ateş'in moderatörlüğünde Gazete Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca, Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdulkadir Selvi'nin sorularını yanıtladı.
 
Başbakan Davutoğlu, "HDP'nin kapısını çalacak mısınız?" sorusu üzerine "Bana görev verildiğinde, bu görev için bütün partilere ziyaret yapmam gerekiyorsa, ki doğru olan budur bunu yaparım. Koalisyon kurup kurmama konusu ayrı bir değerlendirme, siyasi bir değerlendirmedir. Teamüllerin gereği olarak, Türkiye'de halkın verdiği oylara saygının bir gereği olarak yüzde 13 oy almış bir partiyle görüşmem diyemem" dedi.
 
"Tekrar seçim milletvekillerine de haksızlık olur" diyen Davutoğlu, "Türkiye'nin bu kadar kritik bir ortamda hükümetsiz kalmaması için en son şeylerden biri olarak azınlık hükümeti denenebilir" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:
 
HDP'NİN KAPISINI ÇALACAK MI? 
“Bana görev verildiğinde, bu görev için bütün partilere ziyaret yapmam gerekiyorsa, ki doğru olan budur bunu yaparım. Koalisyon kurup kurmama konusu ayrı bir değerlendirme, siyasi bir değerlendirmedir. Teamüllerin gereği olarak, Türkiye'de halkın verdiği oylara saygının bir gereği olarak yüzde 13 oy almış bir partiyle görüşmem diyemem”.
 
KOALİSYON ARAYIŞLARI
“Herkes duvarlar örerek AK Parti'yi sıkıştırmaya çalışıyor.
(Seçim sonrası Demirtaş'ın açıklamaları)   7 Haziran akşamı barajı geçemeselerdi Demirtaş'ın açıklamaları farklı olacaktı. Türkiye'de kaos havası yaratılmaya çalışacaktı”. 

SURİYE'DE YAŞANANLAR
Mayıs ayında adım adım ÖSO ilerledi İdlib'i ele geçirdi, rejim gerilemeye başladı. Rejim DEAŞ-IŞİD'le PYD kontrolüne yakın bir yerde görüşme yaptı. İki bölgeden rejim çekildi, DEAŞ ilerledi. Buna karşılık DEAŞ ÖSO'ya saldırmaya başladı. DEAŞ rejimle koordineli şekilde ÖSO'ya saldırdı. Rejim ve DEAŞ, DEAŞ ve PYD işbirliği yaptı. Terör örgütleriyle rejim arasında paylaştırmak istiyorlar”.  
 
SURİYE'DE NELER OLUYOR?

Türkmen ve Araplara baskı yapılıyor. Göç dalgasıyla yapılmak istenen demografiyi değiştirmek. Bütün Orta Doğu'da haritayı yeniden şekillendirmek. Yeni Ortadoğu terör grupları tarafından mı kurulacak?”
 
KOALİSYON ARAYIŞLARI
Önemli olan ülkeyi hükümetsiz bırakmama iradesi.   
Fırsatçılıkla kapı kapatma arasında gelip-gidiş var. Bir liderin yapmaması gereken kendi kitlesini aldatmasıdır. Herkesin yapması gereken ülke çıkarını öne almak. Demokles'in kılıcı altında siyaset yapmayı istemem. Tekrar seçim milletvekillerine de haksızlık olur”. 
 
AZINLIK HÜKÜMETİ OLUR MU?
“Adil bir paylaşımla, temel ilkelerimizle koalisyonun protokolünü birlikte yazarız. Bütün bunları deneriz başka da yol kalmaz, Türkiye'nin bu kadar kritik bir ortamda hükümetsiz kalmaması için en son şeylerden biri olarak azınlık hükümeti denenebilir. Buna da kapıyı kapatmayız. Başta niyetimiz onunla başlamaz. Azınlık hükümetine bir parti oy verdiği sürece ayaktasınız. Bir ortakla mertçe bir ortaklık kurmayı tercih ederim”.
 
DÖNÜŞÜMLÜ BAŞBAKANLIK: EŞYANIN DOĞASINA AYKIRI

“Her gün başka bir formül üretmek, şimdi yüzde 60 çöktü Bahçeli'nin açıklamalarıyla. Böyle olmaz. Kendi istişareni yap. Müzakereye hazır ol. 
Şu oy rakamlarına bir baksınlar. Bir şey getirirken makul olmak icap eder. Eşyanın doğasına aykırı bir şey yürür mü? Dönüşümlü başbakanlık olacak bu yetmez, ilk başbakanı da Kılıçdaroğlu olacak. Eşyanın doğası zorlanmaz. Siyasi etik zorlanmaz”.

"CUMHURBAŞKANI'NA SAYGISIZLIK EDİLEREK BİR YERE GİDİLMEZ" 
"Cumhurbaşkanı ile kurumsal ve kişisel ilişkiyi karıştırmam. Cumhurbaşkanı'na saygısızlık edilerek bir yere gidilmez.  İyi niyetin olmadığı yerde müzakere başlamadan biter. Şimdiden verilecek bir erken sinyallerin ki Kılıçdaroğlu, bu anlamda verdiği her sinyalle bir yolu kapatıyor. Yanlışlığı da burada. 14 madde koyuyor". 

AK PARTİ MUHALEFET Mİ YAPACAK?
"Bizim için siyaset iktidar olmak için yapılır. İktidar şansı doğduğu her an değerlendirilir. Diyelim ki bu olmadı, karşı taraf da bir şey yaptı, muhalefetin de en iyisini yaparız ama şu anda zihnimizde böyle bir opsiyon yok. 258 kişilik bir grubun olduğu yerde iktidarın da en iyisini düşünmeyiz istemeyiz ama gerekirse muhalefetin de en alasını yaparız". 

"PLANIMIZ KOALİSYON İÇİN HER ŞEYİ YAPMAK "
“Şu anda bir plan üzerine yürürken alternatifini düşünmem. Şu andaki planımızı koalisyon için her şeyi yapmaktır. Erken seçim sopasını göstereyim, koalisyona razı edeyim diye bir şey de düşünmedik”(Habertürk). 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ