17462 görüntülenme 10 Ocak 2022
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın “Demirören Grubu ve 5 şirket 20 Aralık günü çok yüksek yüklü miktarda dolar bozdurdu. 34 gün içerisinde de tekrar döviz aldıklarını kesin olarak biliyoruz” açıklamasının ardından başlayan tartışmalar sürüyor.

ZİRAAT’İN RİSKLİ KREDİLERİNİN %20’Sİ DEMİRÖREN’DE’
CHP'li Başarır Halk TV'de konuk olduğu Açıkça programında, Ziraat Bankası'nın kredi riskinin yüzde yüz üzerinden hesaplandığı durumda yüzde 20'sini Demirören'in oluşturduğunu açıkladı. Ziraat Bankası'nın Sayıştay raporlarına işaret eden Başarır, şunları söyledi:

‘SAYIŞTAY RAPORU VAR’
"Bir kamu bankasının 19 yılda bir iktidar tarafından nasıl mahvedildiğini herkes kısa süre sonra okuyacak. Raporda en geniş bölüm Demirörenlerin. Koskoca Ziraat Bankası'nın kredi riski, yüzde 100 olarak hesaplarsak, bunu yüzde 20'sini Demirören oluşturuyor. Bunu ben söylemiyorum bunu Sayıştay söylüyor."

‘KREDİ TUTARI TAM 800 MİLYON DOLAR’
"2018'de geliyor. 700 milyon dolarlık bir şirket satın alma projesi, 100 milyon dolarlık işletme projesini talep ediyor. Ziraat Bankası bakıyor, teminatlarını alıyor. Hisse, hesap, ticari işletme karşılığında bu krediyi kullandırıyor. 800 milyon dolar. Bir şart getiriyor. 3 yıl içerisinde 150 milyon ABD doları sermaye nakdini arttır. Bu şartla veriyorum" diyor. Herkes yanlış biliyor. 800 milyon dolar. Bakıyoruz 3 yıl sonra sermaye artışı yapılmamış."

BU KREDİYİ SORGULAYIN
CHP'li Ali Mahir Başarır, "Yıldırım Demirören banka dolandırıcılığı suçunun şüphelisidir. Bir kez daha söylüyorum. Bakın hükümlü demiyorum, şüpheli diyorum" sözleriyle kredinin akıbetinin sorgulanması gerektiğini vurguladı.

‘BUNU SUÇ DUYURUSU KABUL EDİN’

Başrarır "Bu ülkede bir parça hukuk, yargı, vicdanları varsa... İşin en utanç verici meselesini söyleyeyim: Yeni sistemin getirdiği en büyük gariplik, hukuksuzluk; aslında Sayıştay, bunları tespit ettikten sonra suç duyurusunda bulunuyordu. Savcılık da soruşturma açıyordu. Suç duyurusunda bulunamıyor çünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denen illet sistem Sayıştay denetçilerinden, Sayıştay'dan bu yetkiyi, hakkı aldı" ifadeleriyle hukuki sorunlara da dikkat çekti.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ