İstanbul Barosu, şehit cenazesinin ardından Kılıçdaroğlu’na gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Baro’nun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı;

‘SORUMLULARI YAKALAYIN’

“CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan alçak saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırının failleri açıkça ortadayken, gereğinin yapılmaması saldırının onaylandığı anlamını ortaya çıkaracak; halkı kin ve düşmanlığa sevk etmeyi düşünenler başarı kazanmış olacaktır. “

‘BU OLAY BASİT BİR EYLEM DEĞİLDİR’

“Sivas’ta ne oldu? Önlenmedi ve sonucunu utançla yaşadık. Yakma iradesi, canavarca histen başka şekilde yorumlanamaz. Buna izin vermemek ise hepimizin görevidir. Bu olay basit bir eylem değildir. Burada güvenlik alınmasaydı ne olurdu? Sorulması gereken soru budur. Dolayısıyla kasten insan öldürme iradesinden ve faillerin elinde olmayan nedenlerle tamamlanamamasından söz edilmelidir” denildi.

İzmir Baro Başkanlığından tepki: 'ASIL FAİLLER BELLİ'

İzmir Barosu'nca şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırı kınanarak, faillerin bulunup, yargı önüne çıkarılması istendi. İzmir Barosu tarafından Ankara'daki şehit cenazesinde CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıya tepki gösterildi. Kılıçdaroğlu'na 'geçmiş olsun' dileğinde bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

‘BEKA DİYEREK GERGİNLİK YARATTILAR’

"Ana muhalefet partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, Ankara'nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesinde yapılan organize saldırı, iktidar bloğunca aylardır sürdürülen ayrıştırıcı siyasetin acı bir sonucudur. Bu saldırı göstermektedir ki beka söylemi adı altında sürdürülen gerginlik politikası ülkeyi tam ortasından bölmüş ve terörize etmiş durumdadır.”

‘ASIL FAİL TOPLUMU KUTUPLAŞTIRANLARDIR’

“ Ankara'daki saldırının asıl failleri, toplumu bir sonraki günü dahi düşünmeden kutuplaştırmakta beis görmeyenlerdir. Şimdiye kadar yaşanan kötü örnekler sebebiyle umudumuz güçsüz olsa dahi söylemek isteriz ki, savcılar görevini layıkıyla yapmalı, söz konusu organize saldırının doğrudan ve dolaylı tertipleyicilerini yargı önüne çıkarmalıdır.”

‘ORTAK AKILLA HER TÜRLÜ PROVOKASYONA KARŞI ÇIKACAĞIZ’

“ İnancımız, Türkiye toplumunun barış ve huzur içinde yaşaması için ihtiyaç duyduğu güç ve özverinin, yine toplumumuzun kendi içinden çıkacağı yönündedir. Hukuksuzluğa, demokrasi tanımazlığa ve faşizme karşı gösterilecek dayanışma, toplumdaki ayrıştırmacı politikaları ve bunların sahiplerini yenecektir. Türkiye'yi ikinci bir Madımak'la, Çorum'la, Maraş'la, Gazi'yle, 6-7 Eylül ile karşı karşıya bırakmak isteyenler ortak akıl sayesinde bir kez daha başarısız olmaya mahkumdurlar.”

‘SORUMLULUĞUMUZU TAŞIYACAĞIZ’

“ Bu vesile ile Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun diliyor, Hakkari'de şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve ülkemize başsağlığı temennilerimizi iletiyoruz. Türkiye'nin daha aydınlık günlere kavuşması için toplumun tüm bileşenlerinin ötekileştirilmeden, barış içinde yaşaması adına İzmir Barosu üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edecektir." Diyerek seçim öncesinde yapılan kışkırtıcı ve ayrıştırıcı siyasi söylemlere dikkat çekti.

Kaynak: DHA/ Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ