Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün altında bizzat Berat Albayrak'ın imzası olan bir kararla karıştı. Kararla, bakanlığın finansal fonksiyonu yüksek olan birimleri, resmen İstanbul'a taşınmaya başladı.

BİR AYDA GİDECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün altında bizzat Berat Albayrak'ın imzası olan bir kararla karıştı. Kararla, bakanlığın finansal fonksiyonu yüksek olan birimleri, resmen İstanbul'a taşınmaya başladı. Kararın ekinde İstanbul'da görevlendirilen onlarca bakanlık çalışanı da yer aldı. Bakanlık, personelin 2 Eylül'de göreve başlamasını istedi. İstanbul'daki Defterdarlık'tan ve Bakanlık'ın teknik birimlerinden de söz konusu taşınma sürecine gereken desteğin verilmesi istendi.

HAZİNE'NİN OMURGASI TAŞINIYOR

Taşınacak birimlerin tamamının ortak özelliğinin Hazine Müsteşarlığı altındayken Maliye Bakanlığı ile birleşen birimler olması dikkat çekti. Taşınanlardan ilk gruptakiler; Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü'nde iç borçlanmayı yürüten birimler, Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü'nden dış borçlanmayı yürüten birim ve Mali Sektörle İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün kambiyo hariç tüm birimleri. Bu birimlerin esas önemi ise devlet borçlanmasını yürütmesi, buna ilişkin planları hazırlaması. Bu birimler bir anlamda hazinenin esasını oluşturuyor.

HAZİNE'NİN İÇİ BOŞALIYOR

Uzmanlara göre bu işlemle Hazine'nin içi tamamen boşalmış olacak. Zira götürülen birimler Hazine'nin en işlevsel birimleri. Kurumda, sonrasının ne olacağı, Hazine ve Maliye'nin yeniden ayrılıp ayrılmayacağı, bazı birimlerin Varlık Fonu'na devredilip devredilmeyeceği herkesin konuştuğu ancak yanıtını kimsenin bilmediği sorular.

ALBAYRAK'IN ADAMLARI İSTANBUL'DA YAŞIYOR

Meselenin bir başka boyutu ise insani ve çalışma koşullarına ilişkin. Kurum içinde çalışanlara sorulduğunda, çoğunluk bir anda verilen bu kararla taşınmaya itiraz ediyor. Kamu ve bürokrasi deneyimine aykırı olarak verilen "bir ayda taşının" kararına karşı, gitmemenin yollarını arayan çalışanlardan istifayı düşünenler de var. Durumdan en çok memnun olanlar ise Berat Albayrak döneminde Bakan Yardımcılığıne ve Bakan Danışmanlığına getirilenler. Zira bu kişilerin çoğunluğu Ankara'ya yerleşmediği gibi, her perşembe İstanbul'a giderek haftada en az üç günlerini İstanbul'a geçiriyorlar.

Berat Albayrak'ın imzası kurumadan Hazine ve Maliye'de deprem yaratan karar, bir süredir kurumsal geleneklerin devamlılığı başta olmak üzere tartışmaları yeniden başlatacakmış gibi görünüyor.

Kaynak:Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ