Politika
16 Temmuz 2021 ( 3978 görüntülenme )

Bakana 'Soruşturma'

Fransız sorgu hakimleri, ülke tarihinde bir ilke imza atarak, "makamını yasadışı şekilde kullanarak çıkar elde etme" iddiasıyla Adalet Bakanı Eric Dupont-Moretti hakkında adli soruşturma açılmasına karar verdi.

‘SUÇ DUYURUSU ÜZERİNE’
Hükümet üyelerini görevleri çerçevesindeki suçlardan kovuşturma ve yargılama yetkisine sahip tek mahkeme olan Cumhuriyet Adalet Divanı (CJR) hakimleri, Bakan Dupont-Moretti hakkında ülkenin 3 büyük yargıç derneği ile yolsuzluklarla mücadele eden Anticor derneğinin suç duyurusu üzerine harekete geçti.

‘BAKANIN MAKAMINDA ARAMA’
Moretti'nin Adalet Bakanlığı binasındaki makamını basan polisler, 1 Temmuz'da 15 saat süren bir arama yapmış, bu aramanın ardından hakimler Dupont-Moretti'yi ifade vermeye çağırmışlardı.Bu çağrı üzerine bugün Mahkeme'ye gelen Adalet Bakanı Eric Dupont-Moretti hakimlere 7 saate yakın ifade verdi. Hakimler, ifadenin ardından, Dupont-Moretti aleyhinde, "yasadışı çıkar elde etme" iddiasıyla soruşturma açma kararı aldı.

‘YARGIYA BASKI’
Bakan Dupont-Moretti'nin birçok davada karşı karşıya geldiği hakimlerle hesaplaşmak için bakanlık makamını kullandığından şüpheleniliyor. Bakan Dupont-Moretti, görevinden istifa etmeyeceğini ve avukatları aracılığıyla kararı temyiz edeceğini açıkladı.

Kaynak: VOA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ