Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle bugün 28 kişi daha hayatını kaybetti. Can kaybı 4 Bin 489’a, toplam vaka sayısı 162.120’ye yükseldi. Açıklanan son koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte yeni vaka sayısı 1.141 oldu. Son 24 saatte 28 kişi hayatını kaybederken, bugün iyileşen kişi sayısı ise 1.594 olarak açıklandı. Açıklanan verilere göre toplam yoğun bakım hasta sayısı 662, toplam entübe hasta sayısı 324 oldu.

BAKAN 'YENİ VAKA SAYISI AZALDI’

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Koca, “Test sayısı arttı, yeni vaka sayısı azaldı. Yoğun bakım ve entübe hasta sayısında düşüş devam ediyor. Gelecek günler, el hijyenine dikkate, MASKE VE SOSYAL MESAFE KURALININ HER İKİSİNE BİRLİKTE uymamıza bağlı. Kontrollü Sosyal Hayatla riskten kaçınalım.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN ‘YENİ DÖNEM BAŞLIYOR’

Öte yanda dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü'nden video konferans yöntemiyle yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ne başkanlık etti. Sona eren toplantının ardından Erdoğan açıklamalarda bulundu. Öne çıkan başlıklar şöyle;

‘SEYAHAT YASAĞI KALKIYOR, KREŞLER AÇIK, 18 YAŞ ALTINA REFAKATÇİ ŞART’
“Şehirler arası seyahat sınırlaması 1 Haziran itibariyle tamamiyle kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan veya esnek çalışan kamu personeli normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve gündüz bakımevleri 1 Haziran'da açılacak.

’65 YAŞ ÜSTÜ YASAĞA DEVAM, İŞYERİ SAHİPLERİ VE ÇALIŞANLAR HARİÇ’’
“Kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları değerlendirilecek. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması devam edecek. 65 yaş üstü işletme sahibi vatandaşlarımız temizlik, maske, mesafe şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecek. 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı uygulamasını 18 yaşa indiriyoruz. Bu yaşların tamamı çarşamba ve cuma günleri 1420:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağına tabii olmayacak.”

‘İŞLETMELER AÇILACAK, EĞLENCE MEKANLARI HARİÇ’
“Çay bahçeleri, kıraathane, yüzme havuzu, türü işletmeler saat 22:00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Nargile satışı ve eğlence mekanları bu kapsamın dışındadır. Dinlenme tesisleri 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek. Plajlar, milli parklar, bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçecek. Müze ve ören yerleri 1 Haziran'da açılıyor. Hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren yeniden faaliyete geçecek. Spor tesisleri gece 24:00'e kadar hizmet verebilecektir.

‘TURİZM BAŞLIYOR, 18 YAŞ ALTI 65 YAŞ ÜSTÜ YASAK’
“Deniz turizmi, balıkçılığı ile ilgili sınırlamalar belirli kurallar dahilinde kaldırılmıştır. Sürücü kursları, millet kıraathaneleri, gençlik kampları 1 Haziran'dan itibaren faaliyetlerini sürdürebilecek. Açık havada oturma yerleri olan konserler saat 24 ile sınırlı olmak üzere başlayacak. Ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyu ile paylaşacaktır.”

Kaynak: Sağlık Bakanlığı / Cumhurbaşkanlığı

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ