14379 görüntülenme16 Mayıs 2020
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un NTV kanalına verdiği röportajda İstanbul'un fethi hakkında kullandığı ifade izleyenleri şoke etti. Bakan Ersoy, İstanbul'un fethini işgal olarak niteledi.

İSTANBUL İŞGAL
Beyoğlu Kültür Yolu Projesi'nin ve Atatürk Kültür Merkezi projesindeki son durumun konuşulduğu esnada Bakan Ersoy, "Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u işgal ettikten sonra Fatih Sultan Mehmet Vakfı'nı kuruyor" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN FETİH DEMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl yayımladığı ‘Fetih Mesajı’nda İstanbul’un fethinin çağ kapatıp çağ açtığını, siyasal, sosyal ve kültürel sonuçlarıyla dünya tarihinin akışını değiştirdiğini ve tarihin en muhteşem zaferlerinden biri olduğunu belirtmiş ve fethin yıl dönümünü kutlayarak, şunları söylemişti:

‘BÜYÜK FETİH’

"Fatih Sultan Mehmet'in askeri dehası, kahraman ordumuzun azim ve kararlılığı ile aziz milletimizin bir kıtaya kök salmasına vesile olan fethin ardından, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’in hoşgörü ve adaletli yönetimiyle İstanbul, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir merkez haline gelmiştir. Her köşesinde tarihin izlerini barındıran, eşsiz eserleriyle geçmiş ile günümüzü buluşturan nadide şehrimiz, kahraman ecdadımızın mirası olan hoşgörü, kardeşlik ve adalet gibi yüce hasletlerimizin de timsalidir.”

KUTLU FETİH
Erdoğan, Hz. Muhammet'in övgüsüne ve müjdesine mazhar olan Fatih Sultan Mehmet'in ve ordusunun, fetih sırasındaki inanç, kararlılık ve azminin, Türkiye'yi 2023 hedeflerine, 2053 ve 2071'e ulaştırma yolunda kendilerine ilham verdiğini ifade ederek, "İstanbul'un fethinin 566'ncı yıl dönümü vesilesiyle, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile aziz şehitlerimizi rahmetle, hürmetle ve minnetle yad ediyor, anıyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum" demişti.

Kaynak: Ajanslar/ gunboyu

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ