Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel corona virüsü verilerini açıkladı. Türkiye’de genel durumu açıklayan Bakan Koca ‘Veriler bize şunu söylüyor: “Ümitsiz olma, rehavete kapılma. Unutmayalım ki bu ikisi virüsten daha tehlikeli. Tedbirlere ısrarla uymaya devam edelim. Temas, mesafe, izolasyon”.

VAKA SAYISI ARTIYOR
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel corona virüsü verilerini açıkladı. Sağlık Bakanı bugün 4.611 yeni vaka olduğunu duyurdu. Bakan dün de 4 bin 674 yeni vaka tespit edildiğini söylemişti. Bakan Koca, bugün 119 can kaybı yaşandığını söyledi. Bakan dün de 123 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Açıklanan son verilerin ardından Türkiye'deki toplam vaka sayısı 95 bin 591'e, toplam vefat sayısı ise 2 bin 259'a yükseldi.

‘4.611 YENİ VAKA, 119 CAN KAYBI’

Türkiye'de ilk vakası 11 Mart’ta görülen corona virüsü, can almaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel corona virüsü vakalarını ve yaşanan can kaybını açıkladı. Bugün 39 bin 429 test yapıldığını açıklayan Koca, 4 bin 611 yeni vaka tespit edildiğini belirtti.

BAKAN KOCA: ‘ÜMİTSİZ OLMAYIN REHAVETE KAPILMAYIN’
Corona virüsü nedeniyle bugün 123 kişinin daha hayatını kaybettiğini ifade eden Koca, iyileşen toplam hasta sayısının da 14 bin 918’e yükseldiğini duyurdu. Açıklanan son verilerin ardından Türkiye’deki toplam vaka sayısı 95 bin 591’e, toplam vefat sayısı ise 2 bin 259’a yükseldi. Bakan Koca’nın son açıklaması şöyle; Veriler bize şunu söylüyor: “Ümitsiz olma, rehavete kapılma. Unutmayalım ki bu ikisi virüsten daha tehlikeli. Tedbirlere ısrarla uymaya devam edelim. Temas, mesafe, izolasyon”.

ERDOĞAN: SALGIN YATAY
Video konferans ile toplan AKP MYK toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Salgın yatay seyre geçmeye başladı. Bayram sonrası normal hayata geçmeyi hedefliyoruz." dedi. Erdoğan, salgının ekonomik sonuçları itibarıyla İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük kriz haline dönüştüğünü ifade etti.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?
Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve SARS gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?
Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ
Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor. Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı/Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ