Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6.9 büyüklüğündeki depremin vurduğu İzmir için corona virüsü uyarısı yaptı. Koca, "İzmir'de şu anki şartlar COVID-19'un yayılmasına çok elverişli" ifadelerini kullandı.

DURUM ZOR

Geçen cuma günü İzmir'i vuran 6.9 büyüklüğündeki depremde yıkılan binaların enkazlarında yapılan arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İzmir için corona virüsü uyarısında bulundu. Koca, şu ifadeleri kullandı:

‘YAYILABİLİR’
* İzmir’de şu anki şartlar COVID-19’un yayılmasına çok elverişli.
* Zor günlerin daha da zorlaşmasına izin vermeyelim. Vakaların azalması, kontrolümüze bağlı.
* COVID-19 sebebiyle yeni kayıplar vermeyelim.”

TÜRKİYE’DE SON DURUM
Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı güncel corona virüsü verilerine göre son 24 saatte 2 bin 302 yeni hasta tespit edilirken toplam hasta sayısı 379 bin 775'e çıktı. 76 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle beraber can kaybı 10 bin 402'ye yükseldi.

İSTANBUL TIP ‘KALABALIKTAN UZAK DURUN’
Öte yanda İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, yoğun bakım doluluk oranının arttığına dikkat çekerek corona virüsü konusunda vatandaşları uyardı. Tükek, “Yoğun bakım yatak sayısında böyle giderse önümüzdeki günlerde ciddi bir ihtiyaç olacak. Kalabalık yerlerden uzak durun. Durum ciddi” dedi.

‘DURUM CİDDİ’
Verilere göre Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 51.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68.5 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 32.9 oldu. İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, entübe hasta sayısındaki artışa dikkat çekerek yoğun bakım yatak sayısındaki ihtiyacın artacağı konusunda uyarıda bulundu. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Tükek, şu ifadeleri kullandı:

‘GEREKMEDİKÇE EVDEN ÇIKMAYIN’

* Yoğun bakım doluluk oranı artıyor. Entübe hasta sayısı artıyor.
* Yoğun bakım yatak sayısında böyle giderse önümüzdeki günlerde ciddi bir ihtiyaç olacak. Kalabalık yerlerden uzak durun.
* İşe gitmek zorunda olmayan vatandaşlarımız gerekmedikçe evden çıkmayın. Durum ciddi.”

KIRIKKALE VALİSİ ‘SÜREÇ YÖNETİLEMEZ DURUMA GİDİYOR’
Bu arada Kırklareli Valisi Osman Bilgin, ildeki corona virüsü vakalarının çok yüksek rakamlara ulaştığını belirterek, "Açıkça söylüyorum, şu anda yoğun bakımlarımız neredeyse doldu. Yani o nedenle bu saatten sonra süreci bu şekilde yönetme şansımız yok. Böyle giderse yoğun bakımlarımızın dolduğunu, tamamının çakılı olduğunu düşündüğümüzde, bu süreçte Allah korusun doktorlarımız hasta seçmek gibi bir durumla karşı karşıya kalacak ki bu çok tehlikeli bir durum" dedi.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ