Türkiye'deki güncel corona virüsü vakaları ve yaşanan can kaybı açıklandı. Bugün 2 bin 936 yeni vakanın tespit edildiğini ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 89 kişinin de hayatını kaybettiğini belirtti. Böylece Türkiye'deki toplam vaka sayısı 117 bin 589'a toplam vefat sayısı ise 3 bin 081’e yükseldi. Bakan Koca ‘Test sayısındaki artışa kıyasla vaka sayısındaki artış öngörülebilir düzeyde. İyileşen hastalarımızın sayısı 44.000'i, toplam vaka sayımızın da üçte birini geçti. Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayımız azalmaya devam ediyor. Tedbirde ısrarcı olalım’ dedi.

‘7 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI ENFEKTE OLDU’
Bakan Koca, coronadan etkilenen sağlık çalışanı sayısını açıkladı. Koca, "Şu dönemde, maalesef enfekte olan sahada çalışan sağlık çalışanlarımızın sayısı fazla oldu. Toplam sayımız 7 bin 428. Yani 1 milyon çalışanımız içinde 7 bin 428 kişi enfekte, ortalama vakalarımız içindeki oranı yüzde 6,5'e yakın" dedi. Bakan Koca’nın konuşmasından İstanbul’la ilgili kısım şöyle:

‘YÜZDE 60’I İSTANBUL’DA ÖZEL TEDBİR YOK’
“İstanbul'a özel bir tedbirimiz yok. İstanbul'da özellikle vakamızın %60'ı burada. İstanbul ne Vuhan gibi, ne Avrupa gibi ne de ABD eyaleti gibi olan bir yer değil. Yoğun bir yerleşim var. Torundan dedeye kadar birlikte yaşam var. İstanbul'un kontrol altına alınmış olması çok büyük başarı.”

İMAMOĞLU: ‘ÖLÜM RAPORLARINDA COVİD GEÇMİYOR’
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul'daki ölüm oranlarına değinen İmamoğlu, geçtiğimiz yıllara göre bu yıl gerçekleşen ölüm oranlarında yüzde 30-35 arasında bir fark olduğunu söyledi.

‘MEZARLIK KAYIT BİLGİLERİ BİZE GELİYOR’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam Halk TV’de katıldığı programda gündeme dair soruları cevaplandırdı. Corona virüsünün de ele alındığı programda İmamoğlu, İstanbul’da gerçekleşen ölüm oranlarına dikkat çekti. İmamoğlu şu ifadeleri kullandı;

‘BULAŞICI HASTALIK DİYE RAPOR VAR COVİD DİYE YOK, ANCAK ÖLÜM SAYISINDA BİR ARTIŞ VAR, GEÇEN YILLARA GÖRE YÜZDE 30-35 FARK VAR’

*İstanbul’da vefat eden vatandaşlarımızın sayısı Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı tarafından işleme alınır. Bunun için sayılar bizim elimizden geçiyor. Dolayısıyla bu sayılar üzerinden bizi şaşırtan bir husus varsa bunu biz ilgili kurullarla paylaşırız. Hepimiz biliyoruz ki açıklanan güncel verilerde, ölüm sayısında bir artış var. İstanbul’daki ölüm oranları geçtiğimiz yıllara göre oldukça farklı. Bu senenin ölüm oranlarına baktığımızda son iki seneye göre ölüm oranında yüzde 30-35 oranında bir farklılık var.”

ÖZDİL 'DURUM BU'
Öte yanda Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs vaka ve ölüm sayılarını başından bu yana güvenilir bulmadığını örneklerle yazan Yılmaz Özdil, toplumun da artık ölüm sayılarından daha çok bir an önce piyasaların açılmasını beklemeye girdiğine dikkat çekti. Özdil'in "Ölen ölür kalan kalır" başlıklı çarpıcı yazısı özetle şöyle:

‘ÖLEN ÖLÜR KALAN KALIR ZİHNİYETİ’
“Türkiye'de her zaman olduğu gibi “insan” yerine “para” ağır bastı. İnsan hayatıyla ilgili kaygılar yerine, parasal kaygılar hakim oldu. Ölen ölür.Kalan kalır. Her zaman olduğu gibi, yine bu zihniyet kazandı. Kimse doğruları duymak istemiyor. Piyasa ne zaman açılacak, bir an önce onu duymak istiyor. Şu kadar kişi ölmüş filan, kime ne…Dükkanı ne zaman açacak, sen ondan haber ver istiyor.”

‘KORONADAN ÖLMÜŞ DOKTORUN RAPORUNA BİLE ÖLÜM NEDENİ CORONADIR DİYE YAZILMIYOR’
“Türkiye'de koronadan ölen doktorların ölüm raporuna bile korona yazılmıyor. Ama, insanlarımız samimiyetle, Türkiye'nin ölüm sayısında Almanya'dan katbekat iyi olduğuna inanıyor. İsminin önünde profesör sıfatı taşıyan, başhekimlik, dekanlık, rektörlük kovalayan bazı arkadaşlar, yandaş televizyonlara çıkıyor, sırf şahsi ikballeri için Almanya'dan daha başarılı olduğumuzu anlatıyor.”

VİRÜS SIĞINMACILARA DOKUNMUYOR’
Yurt dışında 6 milyon Türk vatandaşı yaşıyor, 358’i koronadan hayatını kaybetti. Türkiye’de 7 milyon mülteci yaşıyor hiçbirine korona dokunmadı. Japon ilacından bile daha mucizevi değil mi? Eeee… Ne diyelim. Kendi düşen ağlamaz…”

ABD İTALYA İSPANYA FRANSA ‘SALGIN AĞIR’
Dünya genelinde Kovid-19'dan en fazla etkilenen ABD, salgının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke konumunda bulunuyor. Johns Hopkins Üniversitesinin verilerine göre, ülkede virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 24 bin 228 artışla 1 milyon 13 bin 168'e yükseldi. Salgında ölenlerin sayısı ise 3 bin 112 artarak 58 bin 368’e ulaştı. ABD'yi, 236 bin 899 vakayla İspanya, 201 bin 505 vakayla İtalya ve 169 bin 53 vakayla Fransa takip ediyor.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ