Genel
31 Ocak 2017 ( 66329 görüntülenme )

EMEKLİ PROMOSYONU NASIL ÖDENECEK? İŞTE O ŞARTLAR!..

PROMOSYON ALABİLMEK İÇİN YAPILACAK İŞLER! 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilere ödenecek banka promosyonları ile ilgili açıklama yaptı.


Bakan Müzezzinoğlu promosyonların Mart ayı itibarıyla ödeneceğini söyledi.

EMEKLİ NE KADAR PROMOSYON ALACAK
1000 lira altı maaşı olan 300 TL, 10002000 TL arasına 375 TL promosyon alacaklar. 2000 TL üstü maaşlar ise 450 TL promosyon alacak.

PROMOSYONLAR NASIL ALINACAK?
300 ile 450 TL arasında değişen promosyonları almak isteyen emeklilerin zorlu bir aşamadan geçmesi gerekiyor. Promosyonlar 1.5 milyon emeklinin hesabına otomatik olarak yatırılmayacak.

İşte promosyonu alabilmenin şartları:
Emekli, öncelikle bir kamu bankasına gidip promosyon anlaşması yapmak istediğini beyan edecek. Banka personeli emekliye bir sözleşme uzatacak. Emekli bu sözleşmeyle, 3 yıl boyunca bu bankaya sadık kalıp maaşını başka bankaya taşımayacağını taahhüt edecek.

2 FATURA ŞART!
Emekli, bu sözleşmeyle SGK'ya maaşına bloke koyma yetkisi verecek. SGK bu sayede, 3 yıl dolmadan sözleşmeden cayan emeklinin aylığından promosyon tutarını kesip bankaya iade edecek.

Emekliler elektrik, su, telefon veya doğalgaz gibi her ay ödediği faturalardan en az 2 tanesini bu bankaya getirip otomatik ödeme talimatı verecek. Emekli bunların yanı sıra bu bankadan ya kredi kartı alacak ya da kredili mevduat hesabı açtıracak. Emekliler faturaları için otomatik ödeme talimatı verecekleri için hesapta sürekli para tutmak zorunda kalacak ve maaşlarının tamamını çekemeyecek.

Bilmeden maaşının tümünü çekip harcayan emeklinin elektrik, su, doğalgaz ya da telefon parasını banka kredili mevduat hesabından ödeyip emekliye faiz borcu çıkaracak. Aynı şekilde kredi kartı ödemeleri için de yine emekli bankada sürekli para bulundurmak zorunda kalacak. Aksi halde emekliler kredi kartı nedeniyle de fazladan faiz yüküyle karşılaşacak.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ