1653 görüntülenme28 Ekim 2018
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Danıştay'ın andımız kararını Milli Eğitim Bakanlığı'nın temyiz etmesinden sonra başlayan tartışmalarla ilgili, "Şu an durulan yer Cumhurbaşkanımızın çizdiği yerdir, biz de bu meseleye oradan bakıyoruz. dedi.

CNN TÜRK’te açıklamalarda bulunan Ziya Selçuk’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

‘ANDIMIZ SİYASİ BİR MESELE’

“5 yıldır beklemede olan bir karar ama o hafta çıkıyor. Şu an durulan yer Cumhurbaşkanımızın çizdiği yerdir, biz de oradan bakıyoruz. Kararın gerekçesinde bu konunun bilimselliği ile ilgili eleştiri var. Bu bilimsel değil, siyasi bir mesele. Benim bir bilim insanı olarak bununla ilgili bir şey söylediğimde bu bilimseldir demek doğru değil.”

‘EĞİTİM SİSTEMİ BÜTÜNÜYLE DEĞİŞMELİ’

“Temelde bizim arkadaşlarımızla beraber yaptığımız yorum şu; meseleye bir sistem yaklaşımı sorunu. Eğitimin birleşenlerinin birkaç tanesini alıp değişiklik yapmak sistemin bütününü değiştirmiyor. Sadece sınavın adını ya da tekniğini değiştirerek herhangi bir şey yapmak mümkün değil. Eğitim de bir değişim olacaksa sistem bütün olarak ele alınmalı.”

‘BİR MİLYON SIĞINMACI ÇOCUK EĞİTİM GÖRÜYOR’

“Türkiye’de okullaşan 680 bin Suriyeli çocuk var. Aslında 1 milyona yakın bir çocuktan bahsediyoruz ama göç sürekli hareketlilik halinde devam ettiği için tam sayıdan bahsediyorum. Finlandiya’daki toplam öğrenci sayısından daha fazla ve bunlar okula gidiyorlar. Türkiye’nin ne kadar büyük bir devlet olduğu da ortaya çıkıyor. Türkçe öğrenmelerini istiyoruz ki hızlı da öğreniyorlar. Türk kültürünü tanımak istiyorlar, bizim çocuklarımız onlarla etkileşiyorlar. Suriyeli gibi yetiştirmek derdimiz yok biz Türkiye’yi de, Suriye’yi de, dünyayı da tanıyan çocuklar yetiştirmek istiyoruz.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ