MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kastamonu’da gerçekleştirdiği konuşmada başkanlık sistemi tartışmalarına değindi. Bahçeli, “Eski sisteme dönelim” diyenlerin FETÖ ile irtibatlı olduğunu iddia etti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kastamonu’da vatandaşlara seslendi.

PARLAMENTER SİSTEM DİYENLERİN FETÖ İLE İRTİBATI VARMIŞ

Konuşmasında sistem tartışmalarına değinen Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye için gelecek umudu olduğunu iddia ederken, parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini savunanları da FETÖ ile ilişkilendirdi. Bahçeli, “Eski sisteme dönelim diyenlerin FETÖ ile irtibatı vardır. Bunlar icazetlidir, ikiyüzlüdür. Kalpleri mühürlüdür, siyasetleri rehinlidir” ifadelerini kullandı.

FETÖ ELEBAŞI BAŞKANLIK SİSTEMİNİ DESTEKLEMİŞTİ

Türkiye FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından gerçekleştirilen referandumla başkanlık sisteminin bir modeli olan partili cumhurbaşkanlığı modeline geçti.FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ise,1997’de FETÖ'nün yayın organı Samanyolu TV’de katıldığı programda, “Başkanlık sistemine de, bu gerçekleşmezse geniş yetkili Cumhurbaşkanlığına” sıcak baktığını söylemişti. FETÖ elebaşının başkanlık sistemine desteği Zaman Gazetesi’nde yer almıştı.

Gülen başkanlık sistemi için şu ifadeleri kullanmıştı; “Başkanlık sisteminin alt yapısı hazırlanmalı, insanımız hazırlanmalıdır. Salahiyetleri genişletilmiş Cumhurbaşkanlığı üzerinde durulursa bir rıhtım, bir sıçrama ayağı, bir rampa sayılabilir. Ancak milletimizin bu gününü ve geleceğini ilgilendiren bu gibi konular geniş platformlarda tartışılmalıdır. Ben şahsen başkanlık sistemine de, salahiyetleri genişletilmiş cumhurbaşkanlığına da sıcak bakıyorum.”

BEBEK KATİLİ DE BAŞKANLIK SİSTEMİNİ İSTEMİŞTİ


Türkiye’nin 15 Temmuz sonrası geçtiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ise, FETÖ elebaşının 1997’de ortaya koyduğu başkanlık sistemi modeliyle büyük benzerlik taşıyor.PKK terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan ise, 2013 yılında İmralı’da kendisini ziyarete gelen heyete “AKP ile bir başkanlık ittifakına girebiliriz” diyerek başkanlık sistemine desteğini belirtirken, “Tayyip beyin başkanlığını destekleriz demişti.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ