, ‘benim başkanım diyemem’ diyen Devlet Bahçeli, HDP’den Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk'ün başkanlığını tanıyacak mı?

İstanbul’da yerel seçimin yenilenebileceğini belirterek tepkileri üzerine çeken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, mazbatasını alarak görevine başlayan Mansur Yavaş için, “Aklanmadan paklanmadan mazbatayı almış bir belediye başkanı olarak görürüz ama 'benim belediye başkanım' diyemem" dedi. Bahçeli’nin bu ifadesi, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’den Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk’ü akıllara getirdi.

AHMET TÜRK VE TERÖR

Ahmet Türk, hakkında Ocak 2016 tarihinde ‘silahlı terör örgütüne üye olmak', ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak' ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına 'muhalefet' gerekçesiyle yedi seneden on sekiz seneye kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 17 Kasım 2016'da İçişleri Bakanlığı tarafından vazifesinden alınan Türk, 21 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alındı.

Ahmet Türk, 24 Kasım 2016 tarihinde savcılık sorgusu ardından Sulh Ceza Hâkimliğine çıkarıldı ve burada tutuklanarak İstanbul Silivri Cezaevi'ne gönderildi. Türk’ün yerine Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına kayyum atanmıştı.

BAHÇELİ ‘TUTUKSUZ YARGILANMALI’ DEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ocak 2017’de terör suçundan tutuklu bulunan HDP'li Ahmet Türk'ün tutuksuz yargılanması gerektiğini söylemişti. Bahçeli, o dönem HDP milletvekili olan Sırrı Süreyya Önder’in kendisine, cezaevinde bulunan Ahmet Türk'ün sağlık sorununu anlattığını aktarmış ve Türk'ün durumuna ilişkin, "Meclise geldiğimiz zaman elimizi sıkan bir şahıs Ahmet Türk. 74 yaşındaki Ahmet Türk'ün rahatsızlığı ileri aşamadaysa tedavisine fırsat verecek şekilde tutuksuz yargılanması sağlanmalı" ifadelerini kullanmıştı.

Bahçeli’nin bu çıkışının ardından Ahmet Türk Şubat 2017’de adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı getirilerek tahliye edildi. Türk, tahliyesinin ardından Devlet Bahçeli ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde tutukluluk sürecindeki insani çağrısından dolayı Bahçeli’ye teşekkür etmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ