Politika
10 Ekim 2021 ( 3852 görüntülenme )

Babacan İtiraf 'Biliyorduk'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TELE 1'de katıldığı programda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

‘KEŞKE SESSİZLİK KARARIMI BOZUP KONUŞSAYDIM’
Geçmişe yönelik özeleştiri yapan Babacan, “2017 referandumunda ben o dönemde 2015 Ağustos'unda bakanlıktan ayrıldığımda konuşmama kararı almıştım. Hiçbir konuda açıklama yapmama kararı. 2015 Ağustos'tan DEVA Partisi'nin kuruluşuna kadar açıklamamı görmezseniz. Bir prensip kararı almıştım. 2017'de acaba kendi kendime aldığım sessizlik kararımı bozsaydım belki de iyi olurdu diye düşünüyorum” itirafında bulundu.

‘BU VAATLERİN HİÇBİRİSİ OLMAYACAK, DİYORDUK’

AKP dönemine yönelik itiraflarına devam eden Babacan, “Sadece ben değil, benim gibi düşünen çok insan vardı AKP içerisinde. Sözüne itibar edilen insanlardı. Biz ‘bu vaatlerin hiçbirisi olmayacak' diyorduk. Soranlara söylüyorduk. Kamuoyu önünde, kürsü konuşmalarıyla duyursaydık belki de referandumun sonucu değişebilirdi” dedi.

‘BAKANLAR BOŞ KAĞITLARA İMZA ATIYORDU’

“Referandumda ‘hayır' da çıksaydı Türkiye şu anda fiilen aynı yönetilecekti” diyen Babacan, “Benim hükümetten ayrıldığım dönemde bakanlar kurulu kararları çıkarılıyordu. Boş kağıtları bakanlar imzalıyor, en son üstü dolduruluyordu. Sayın Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanıyordu. Bütün bu KHK'lar öyle. Bunları özel sohbetlerde o dönemin bakanlarına sormanız lazım. Bunu kimse çıkıp itiraf etmez” şeklinde konuştu.

‘PARTİMİZE KATILANLARIN YÜZDE 30'Ü AKP'Lİ’
Yapılan 2 anket sonucunda partisine katılmak isteyenlerin profiline değinen Babacan, “Yaklaşık bu vatandaşlarımızın yüzde 30'u daha önce AKP'ye oy vermiş insanlar. Yüzde 20'si CHP'ye oy vermiş insanlar. Yüzde 10 daha önce HDP'ye, yüzde 10'u MHP'ye, yüzde 10'u İYİ Parti'ye oy vermiş insanlar. Bu ankete birinci turda 18 bin kişi oy verdi. Biz kendimize merkez ifadesini kullanmıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ