11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte hareket ettikleri ve yeni bir siyasi parti kurmak için çalışmalarda bulundukları iddia edilen geçmişte Erdoğan'ın ekonomi prensi Ali Babacan'dan önemli bir çıkış geldi. Bayram mesajı yayınlayan Babacan, adeta partinin ilkelerini açıkladı. Babacan ÇOĞULCU DEMOKRASİ vurgusu yaptı.

DÜĞMEYE BASILDI

Kulislerde aylardır tartışılan ‘yeni parti’ oluşumundan ilk net çıkış Ali Babacan’dan geldi. Temmuz ayında gazetecilere konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gündeme getirdiği bu oluşumun yol haritası Babacan’ın açıklaması ile ilk kez netlik kazanmış oldu. Ali Babacan’ın bayram vesilesiyle yayınladığı mesaj, kurulacak yeni partinin ilkeleri ile yol haritasının ipuçlarını da veriyor. İşte satır aralarında verilen o ilkeler:

TEMEL İLKELER

Katılımcılık, Temsil gücü yüksek, Geniş kadro, Kısa sürede harekete geçme, Diyalog,
İleri demokrasi anlayışı, Kapsayıcılık, Popülizm yapılmayacak, Çevre konularına hassasiyet, Özgürlükçülük, İnsan haklarına saygı, Ekonomide itibarlı kurumlar.

ÇALIŞMALARI BAŞLATTIK


Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunları aşmak için son derece önemli olduğunu düşündüğümüz bu çalışmaları arkadaşlarımızla beraber başlatmış bulunmaktayız. En önemli çalışma ilkelerimizden birisi katılımcılık ilkesidir. Geçen ay yaptığım açıklamadan sonra çok sayıda vatandaşımız bu sürece katkı verme iradesini beyan etti, heyecan ve birikimleri ile çalışmalarımıza şimdiden değer katmaya başladı. Arzu ettiğimiz temsil gücü yüksek ve geniş kadroyu kısa bir zamanda oluşturmayı hedeflemekteyiz.

‘ÇOĞULCU DEMOKRASİ


Çoğulcu demokrasi ilkemizin gereği olarak bu süreç toplumumuzun her kesiminden gelecek öneriler açık olacaktır. Diyaloğu esas almak ve hep birlikte çalışmak zorundayız. Kapsayıcı çözümlere ancak bu şekilde ulaşabileceğimize inanıyoruz.

İNSAN HAK VE ÖZDÜRLÜKLERİ

İnsan hakları ve özgürlükler konusunda en yüksek standartları hedeflemek, ileri demokrasi için ısrarla çalışmak, hukukun üstünlüğü ilkesini tavizsiz bir şekilde savunmak, itibarlı kurumları ve kuralları esas alan bir ekonomi politikası uygulamak, çevreyi korumada güçlü bir irade ortaya koymak ülkemiz için yeniden önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir.

‘TOPLUMUZ HUZUR VE MUTLULUĞU ESAS

Biz toplumumuzun hür, müreffeh, mutlu ve barış içinde yaşayan bir toplum olmasını istiyoruz. Halkımızın ve özellikle de gençlerimizin geleceğe umutla ve güvenle bakmalarını arzu ediyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için çalışmayı da siyasi ve toplumsal sorumluluğumuzun bir gereği olarak görüyoruz.

BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Başlatmış olduğumuz çalışmalarla ilgili önümüzdeki dönemde de kamuoyumuzu bilgilendirmeye devam edeceğiz. İnancımız odur ki, samimiyetle çalıştığımızda ve ortak aklın gereğini yaptığımızda ülkemizin çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur. Bu vesileyle, yaklaşmakta olan Kurban Bayramınızı kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum”

ERDOĞAN ‘ÜMMETİ PARÇALAMAYA HAKKINIZ YOK’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bosna Hersek ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada Ali Babacan ile görüşmesini aktarmış ve Babacan’a ‘parti mi kuracaksınız’ sorusunu yönelttiğini açıklamıştı. Erdoğan, “Ben Ali Bey’in kendisine de söyledim; “Yolunuz yolunuzdur eyvallah ama şunu unutmayın ki bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok. Siz bunu yapıyorsunuz. Bunun parçalanmasıyla da bir yere gidemeyeceksiniz” dedim. Şunu da söyledim, “Fazla da geç kalmayın” dedim. Bizim dava arkadaşlığımızda bir şey var. Dava terk edilmez. Burada sonuna kadar hizmet söz konusudur” diye konuşmuştu.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ