Politika
10 Nisan 2021 ( 61 görüntülenme )

Ay Oldu Yıl Oldu 'Tık Yok'

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), SÖZCÜ TV’nin logo değişikliği talebini, anayasaya aykırı bir şekilde, gündemine almıyor.

‘SZC LOGOSUNA AYLARDIR ONAY YOK’
SÖZCÜ TV, 21 Şubat 2020 günü Sivas merkezli uydudan ulusal yayın yapan SRT kanalını, sahibi olan Mega Ajans Reklamcılık Ticaret Şirketi’nden satın aldı. Kanalın “Sivas SRT” olan logosunu “SZC” olarak değiştirmek için 27 Şubat 2020’de RTÜK’e başvurdu. Ancak RTÜK, bu talebi aylardır gündeme almıyor.

BAŞVURUYA CEZA
SÖZCÜ Gazetesi de bu haksızlığı ağustos ayında kamuoyuna duyurdu. RTÜK, bu haberden sonra toplandı. Logo değişikliği kararı beklenirken, SÖZCÜ TV’ye ceza kesti. Gerekçe olarak “Sivas SRT” logosunun, “SRT Sivas” diye kullanıldığı bahanesini gösterdi.

AYLARDIR CEVAP YOK

– SÖZCÜ TV, bu gelişmeden sonra bir kez daha RTÜK’e başvurarak, logo değişikliği talebinin sonuçlandırılmasını talep etti. Bütün evrakı ve ilgili formları istenilen şekilde yeniden düzenlenen başvuru dosyamız, eksiksiz olarak 11 Kasım günü RTÜK’e gönderildi. Dosya yine gündeme alınmayınca 1, 10 ve 16 Aralık tarihlerinde RTÜK’e, 3 ayrı dilekçeyle başvurup logo değişikliği talebinin onaylanması talep edildi. Bu dilekçelerde, “Taleple ilgili aksi bir durum varsa bunun nedeninin bildirilmesi” de istendi. Ancak, bu konularda haftalar geçmesine rağmen bir geri dönüş olmadı.

KANUNA AYKIRI

SÖZCÜ Avukatı İsmail Yılmaz, RTÜK’ün SÖZCÜ TV adına yapılan logo değişikliği başvurusunu gündemine almaması ve onaylamamasının, Anayasanın 10. Maddesi’nde koruma altına alınan ‘Kanun önünde eşitlik’ ilkesine aykırı olduğunu vurguladı.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

“RTÜK, idarî ve malî özerkliğe sahip olup TV sektörünü düzenlemek ve denetlemek maksadıyla kurulan bağımsız bir tüzel kişiliktir. Dolayısıyla Üst Kurul’un, SÖZCÜ TV adına yapılan başvuruyu gündemine almaması; gerek kendi işleyiş ve kuruluş amacına, gerekse Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır.”

‘HUKUKSUZ İŞLEM’

“Bu nedenle bu tür başvurularda makul süre 8 ila 10 gün arasında olmalıdır. İdareye yapılan başvurularda cevap süresi olan 60 günlük sürenin geçirilmesi, zımni (örtülü) ret anlamına gelmekte ve dava açma süresi başlamaktadır. Bu nedenle, RTÜK’e yapılan başvuruların bu aşamaya getirilmemesi, en azından kuralların herkese eşit bir biçimde uygulanması gerekir. Aksi durum hukuksuzluk yaratır.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ