Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2392 görüntülenme )

Avrupa Parlamentosu'ndan Küstah Çıkış!

Şehitler bizim şehitlerimiz, AP'nin değil!
  Avrupa Parlamentosu'nda temsil edilen siyasi gruplar bir araya gelerek Türkiye'de barış sürecinin tekrar başlatılması çağrısı yaptı. AP'nin en büyük iki grubu Hristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratlar'ın yanı sıra Avrupa Halk Partisi (EPP) Başkanı Manfred Weber, Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) Başkanı Gianni Pittella, Liberal Grup (ALDE) Başkanı Guy Verhofstadt, Yeşiller Eş Başkanları Rebecca Harms ve Philippe Lamberts ile Birleşik Sol (GUE/NGL) Başkanı Gabriele Zimmer imzasını taşıyan ortak bildiride, taraflara bir an önce çözüm masasına dönme çağrısı yapıldı.

MÜZAKERE MASASINA DÖNME ÇAĞRISI
Avrupa Parlamento'sunda ilk kez bu düzeyde ortaya çıkan ortaklaşma sonucu yayınlanan bildiride, barış sürecinin bir an evvel canlandırılması ve bütün tarafların müzakere masasına dönmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada, çözüm sürecinin sona ermesinin her gün daha yoğunlaşan çatışmaya neden olduğu belirtilerek, “ Daha fazla can kaybının yaşanmasının önlenmesi için Türk ordusuyla PKK arasındaki şiddet sarmalı son bulmalı. Türkiye ’de daha fazla demokrasi için çok şey yapıldı. Şimdi tüm bu kazanımlar son şiddet ortamı nedeniyle tehlikede” ifadeleri kullanıldı.
BU ÇATIŞMA BÜTÜN BÖLGE İÇİN TEHDİT
Ortaya çıkan çatışmalı durumun " bütün bölge için tehdit teşkil ettiğini" ve " sorunun sadece siyasi yollarla çözülebileceğini" kaydedilen açıklamada, hem Türk hükümetine hem de PKK'ye şiddeti sona erdirme ve barış sürecini tekrar başlatma çağrısı yapıldı.

Açıklamada, iki taraf arasındaki şiddeti artıran stratejilere odaklanılmasını kınadıklarını kaydeden parlamenterler, “ Bu sorun sadece mutabakat yoluyla siyasi şekilde çözülebilir. Türk hükümeti bu doğrultuda inisiyatif almalı” denildi.
SİLAHLARIN KALICI SUSTURULMASI ÇAĞRISI
Ayrıca çağrı Avrupalı liderlerin sorunun çözümü için "inisiyatif" alması ve mümkün olan tüm imkanlarla derhal harekete geçme çağrısına yer verilen açıklamada, tüm tarafların kalıcı şekilde silah kullanımından vazgeçmesi gereği üzerinde duruldu.
Bildiri girişimini başlatan AP Yeşiller Eşbaşkanı Rebecca Harms ile Almanya Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Cem Özdemir, Türkiye'ye gelerek yaşananları yerinde izleme kararı aldı. Heyet bugün Mardin ve Cizre'de temaslarda bulunuyor.
Bildiriye AP çatısı altında bulunan Avrupa Birliği şüphecilerinden oluşan ırkçı Avrupa Hürriyet ve Doğrudan Demokrasi Grubu ile AKP'nin üyesi olduğu Avrupalı Muhafazakar ve Reformcular Partisi'nin imza atmaması dikkat çekti(Evrensel).

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ