Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, 19 araştırma şirketinin son 15 ayda yaptırdığı 57 anketin ortalamasını paylaşırken, AK Parti'nin ortalama oy potansiyeli yüzde 32.35, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortalama oy potansiyeli yüzde 39.9 olarak hesaplandı. Eski MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şu anki sistemde yüzde 50.1 oy alma şansı olmadığını ileri sürdü.

AKP MHP YÜZDE 40.62
Özkiraz, Twitter hesabı yaptığı paylaşımda 57 anketin ortalamasını paylaştı. Son 15 ayda 19 araştırma şirketinin yaptığı anketlere göre, kararsızlar dağıtılmadan AKP ve MHP'nin toplamda alacağı ortalama oy oranı 40.62 olarak hesaplandı. Kemal Özkiraz'ın paylaştığı 57 anketin kararsızlar dağıtılmadan ortalamasına göre partiler şu oranlarda oy aldı:

AK Parti: Yüzde 32.35
CHP: Yüzde 24.29
MHP: Yüzde 8.27
İYİ Parti: Yüzde 9.2
HDP: Yüzde 9.3
Karasızlar: Yüzde 14
Diğer: Yüzde 2.6

Kararsızlar dağıtıldığında ise partilerin ortalama oy oranları şöyle:
AK Parti: Yüzde 37.6
CHP: Yüzde 28.24
MHP: Yüzde 9.6
İYİ Parti: Yüzde 10.7
HDP: Yüzde 10.8
Diğer: Yüzde 3.02
Yapılan anketlere göre, olası Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın kararsızlar dağıtılmadan ortalama 39.9 oranında oya sahip. Kararsızların dağıtılması durumunda ise Erdoğan'ın oy oranı yüzde 46.1 olarak hesaplandı.

ENGİNYURT ‘50+1 ARTIK HAYAL’
Eski MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, parlamenter sisteme ilişkin çarpıcı bir iddiada bulundu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şu anki sistemde yüzde 50.1 oy alma şansı olmadığını savunan Enginyurt, "Yine hukuki bir kılıf bulunacak, hukuki bir gerekçeyle siz isteseniz de istemeseniz de parlamenter sisteme dönüş olacak" dedi.

Kaynak: Ajanslar/ Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ