Ekonomist Murat Muratoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda KKTC’ye içme suyu için döşenen boru hattının ihalesini eleştirdi. 

'YİNE DÖŞEYECEK'
2015 yılında tamamlanan ve 5 yıl geçmeden deniz altında döşenen boruların yerinden çıktığı projenin tamiri için açılan ihaleyi eleştiren Muratoğlu, hattın onarım maliyetinin 630 milyon TL olmasına rağmen ihalenin 483 milyon TL’ye bırakıldığını ifade etti. Murat Muratoğlu, "Tebrik ediyorum, yine güzel döşedi!" dedi.

4 YILDA TAMAMLANMIŞTI
Türkiye’den Kıbrıs’a boru hatlarıyla su getirilmesi projesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2011 yılında Mersin’in Dragos Çayı üzerine Alaköprü Barajı’nın temel atma töreniyle başladı. 1.6 milyar liraya mal olan projede, Türkiye ile KKTC arasına 80 kilometrelik askılı boru sistemi kuruldu. Borular, denizin 250 metre altından şamandıralar ile bağlandı ve ilk su Eylül 2015’te Ada’ya ulaştı. Türkiye’den gelen su arıtma tesisinden geçtikten sonra Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yaptığı KKTC tarafındaki Geçitköy barajına boşaltılmaya başladı.

5 YIL DOLMADAN BORULAR PATLADI

Tartışmaların odağında tamamlanan projenin üzerinden 5 yıl gibi bir süre geçmeden, patladı. Anamur sahilinden 5 mil açıkta patlayan borular deniz yüzüne çıktı. Yaklaşık 250 metre derinlikteki borular deniz yüzeyinden görülebiliyor. Borulardan su aktığı görülüyor. Boruların su yüzeyine çıkması, gemi geçişlerini de engelliyor.

AYNI FİRMAYA İHALE
Deniz altında döşenen boruların yerinden çıktığı projenin tamiri için açılan ihaleyi eleştiren Muratoğlu, hattın onarım maliyetinin 630 milyon TL olmasına rağmen ihalenin 483 milyon TL’ye bırakıldığını ifade etti. Murat Muratoğlu, "Tebrik ediyorum, yine güzel döşedi!" dedi.

Kaynak: Yeniçağ/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ