Genel
09 Şubat 2019 ( 487 görüntülenme )

Süreç başladı... ASKERİ ALAN İMARA AÇILIYOR!...

Metris Kışlası’nın bulunduğu alana bin 559 konutluk projenin yapımı için süreç başladı. TOKİ’nin 233 milyon liralık projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED sürecini başlattı. 

Metris, Topkule ve Baştabya Kışlaları'nın bulunduğu askeri alanlar 2015 yılında “Rezerv Yapı Alanı” yani yeni konut alanı ilan edildi. Protokol gereği askeri alanların Esenler Belediyesi’ne devri gerçekleştirildi ve kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. 


ASKERİ ALANA KONUT, TİCARET, TURİZM...

2018 yılının Mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plan ile imara açılan askeri alana konut, ticaret ve turizm birimleri inşa edilmesinin önü açıldı. Bakanlık da 8 Şubat günü proje için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı.

1.559 KONUT


Proje dosyasından yer alan bilgilere göre TOKİ, Metris Kışlası'nın bir kısmını kapsayan “Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında 1559 adet konut inşa edecek. İnşaatın yapılacağı alan toplam 161 bin 589 metrekare ve projenin maliyeti de 233 milyon TL. 

Alanda mevcut halde bulunan yapılar, Esenler Belediyesi ekipleri tarafından yıkılarak TOKİ' ye boş olarak teslim edilecek. Konutların, inşaat ruhsatlarının alındığı tarihten başlamak üzere en geç 14 ay içinde tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.

2.DERECE DEPREM BÖLGESİNDE KALIYOR

Dosyada yer alan zemin etüdü raporunda, alanın küçük bir su toplama havzası olduğuna vurgu yapılarak “Arazinin bitki örtüsüyle kaplı olması nedeniyle sürekli sızıntı şeklinde su görülür. Özellikle alanın güneyindeki çukur alanda yaz mevsiminde dahi su birikmeleri görülür. Bu nedenle mutlaka yüzey ve sanat yapılarında drenaj önlemi alınmalıdır” uyarısında bulunuldu. 

Killi zeminlerde temellerde sınırlı zemin şişmesi görülebileceği bu nedenle şişmeye karşı önlem alınması gerektiği vurgulandı. Raporda, “Temel yüzeyi yağışa maruz bırakılmamalıdır. Yanlış kazılar aynı malzemeyle sıkıştırılarak olsa dahi doldurulmamalıdır. Temel yüzeyinde ayrışmış gevşek malzeme bırakılmamalıdır” denildi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ