Politika
15 Ocak 2019 ( 1653 görüntülenme )

Anlaşma reddedildi'!.. HÜKÜMET KARIŞTI'!..

İngiliz Parlamentosu'nda Başbakan Theresa May'in Brexit anlaşması oylandı. Brexit anlaşması 202 evet oyuna karşı 432 hayır oyu ile reddedildi. May hayır oyu verenlere "Anlaşmaya karşı oy kullanmak belirsizlikten, bölünmekten, son derece gerçek bir anlaşmasız ayrılıktan başka bir şey değil" şeklinde seslendi.

İLK OYLAMADA RET

Başbakan Theresa May ve muhalefet liderlerinin konuşmalarından sonra oylamalara geçildi. İlk oylamada Kuzey İrlanda’ya tek tarafllı Britanya’dan ayrılma hakkı tanıyan Brexit maddesinin değişikliği talebi 600’e 24 oyla reddedildi.

Değişiklik tasarılarının oylanmasından sonra ana oylamaya geçildi. May’in AB ile yaptığı Brexit anlaşması Parlamento’da 202 Evet’e karşı 432 Hayır ile kabul edilmedi.

MAY ANLAŞMA SAĞLANMASI KONUSUNDA ISRARLI

Anlaşmanın masada kalmasından sonra söz alan Başbakan May, “Ben AB’den bir anlaşmayla ayrılmamızı istedim. Anlaşmaya karşı oy kullanmak belirsizlikten, bölünmekten, son derece gerçek bir anlaşmasız ayrılıktan başka bir şey değil. Benim görevim Brexit’i gerçekleştirmek. Parlamento’nun sesini bu akşam duydum. Bütün milletvekillerinin İngiliz halkını dinlemesi lazım. Pazartesi günü izlenecek yolla ilgili açıklama yapılacak” dedi.

MUHALEFET HÜKÜMETİN DEĞİŞMESİNİ İSTEDİ

Brexit anlaşmasının karşısında duran muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Corbyn ise, “Bu geceki yenilgi 1920’lerdeki yenilgiler kadar büyük. Bu hükümet için felaket bir yenildi. Anlaşma artık masadan kaldırılmalıdır. May’in daha iyi bir anlaşma yapabileceğine inanmıyoruz. Hükümet için güven oyu yapılmasını istiyoruz. Bu anlaşmanın bu gece reddedilmesinin en iyi sonucu bir genel seçim olacaktır” açıklamasını yaparak May hükümetinin değiştirilmesi gerektiği vurgusunu yaptı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ