Atatürkçü Düşünce Dernekleri (ADD), Lozan Antlaşması'nı kutlamak için her yıl olduğu gibi etkinlikler hazırladı. ADD öncülüğünde, birçok meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla her ilin meydanında Atatürk anıtlarına çelenk sunma, günün anlam ve önemine dair kamuoyu açıklaması yapılması için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Anıtkabir ziyareti de kararlaştırıldı. Ancak valilikler etkinlik öncesi harekete geçirilerek kutlama etkinlikleri yasaklarken, Anıtkabir de kapatıldı.

ANITKABİR HALKA KAPATILDI
Ankara'da Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnönü Vakfı, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim İş, TESUD, Türk Hukuk Kurumu, Ankara Barosu, İstanbul Barosu, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Kent Konseyi temsilcileri Anıtkabir'i ziyaret edeceklerini duyurmuştu. Ziyaret saatinden yarım saat önce Anıtkabir dezenfekte edildiği gerekçesiyle kapatıldı.

ADD’nin yapmak istediği anma programı İzmir’de de valilik tarafından yasaklandı. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

‘TOPLUMSAL AYRIŞMA VE KAVGA OLABİLİR, ETKİNLİK YASAK’
* Böyle etkinliklerin yapılması halinde, toplumsal ayrışma ve kargaşaya neden olabileceği değerlendirildiğinden, kamu düzeni güvenliği sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması, yaşanabilecek her türlü olumsuz bir durumun önüne geçilmesi amacıyla Lozan Antlaşması’nın yıl dönümü kapsamında ilimiz genelinde açık alanda gerçekleştirilecek yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma bildiri dağıtma, çelenk sunma v.b. etkinlikler yasaklanmıştır.”

Atatürkçü Düşünce Dernekleri Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık yaşananları ve düşüncelerini Sözcü’ye anlattı. Altınışık, şöyle konuştu:

‘ETKİNLİKLERİMİZE SAATLER KALA YASAKLAMA GELDİ’
* Biz 15 gün önce İçişleri Bakanlığı’na, Anıtkabir Komutanlığı’na ve ilçe şubelerimiz ile valilikler ve kaymakamlıklara bilgi verdik. Dedik ki, “Lozan Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kutlama programı gerçekleştireceğiz. ADD öncülüğünde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, TESUD, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Türk Hukuk Kurumu, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, İstanbul ve Ankara Baroları, mimarlar odası ve eczacılar odası ile Anıtkabir’de olacağız, tüm kentlerde Atatürk anıtları önünde çelenk sunacağız” dedik. İlk başta olumsuz yanıt verilmemişti. Ancak dün akşam, saatler kala, valiliklere talimat verildi ve ilgili makamlara yazı yazılarak kutlama etkinliklerinin yasaklandığı bildirildi.”

ANITKABİR KOMUTANLIĞI’NDAN “MARJİNAL” NİTELEMESİ
* Dün akşam Anıtkabir Komutanlığı yetkilileri, yasaklama gerekçesi olarak bana “Marjinal gruplar aranıza girebilir” dedi. Bizim aramıza asla marjinal şahıslar sızamaz. Bu ne demek? Anıtkabir’e girmek de mi yasaklanacak? Bazı valilikler, “Devletin ve milletin güvenliğini tehdit eden unsurlar” olarak niteleme gayreti içine girdi. Yani ne diyeceklerini bilememişler. Bugün de saat 11.00’de Anıtkabir Komutanı beni aradı, saat 11.30’dan itibaren Anıtkabir’in bakıma alınacağını söyledi. Bakım çalışması yapmak, tam da bugün, son anda mı akıllarına geldi”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ