Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2480 görüntülenme )

Almanya'dan Sürpriz Atak!

Ortadoğu yeni ittifaklara yelken açıyor...
  Almanya, IŞİD’e karşı Şam’da bir ortak istihbarat ofisi kurarak Suriye’deki savaşın başladığı 2011’den bu yana Suriye lideri Beşar Esad’la işbirliği yapan ilk Batılı ülke olmayı hedefliyor.

Alman Bild gazetesinin ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Avrupa’da yaşanan terör tehdidine karşı önlemleri artıran Almanya, IŞİD’le mücadele amacıyla Suriye’nin başkenti Şam’da Alman Federal İstihbarat Servisi’nin (BND) bir ofisini açmayı planlıyor.
'DİPLOMATİK İŞLİŞKİLER YENİDEN BAŞLAYABİLİR'
Bild’e konuşan kaynak , Suriye istihbarat kurumlarıyla ilişkinin 2016 başında yeniden kurulabileceğini ve hatta Şam’da Şubat 2012’de kapatılan Alman Büyükelçiliği’nin yeniden açılabileceğini söyledi. BND’den yetkililerin de plan dahilinde düzenli olarak Suriye’yi ziyaret ettiği belirtildi.
AFP ise, BND ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in basın ofisinin konuyla ilgili açıklama yapmayı reddettiğini aktardı.
İki ülke arasında diplomatik ilişkiler, Berlin’deki Suriye büyükelçisinin sınırdışı edilmesiyle 2012’de askıya alınmıştı(Dış Basın).
Almanya-Suriye ittifakıyla ilgili bu haber Rus haber ajansı tarafından açıklandı . Ancak aynı Almanya daha önce Rusya ile IŞİD’e karşı mücadelede bilgi paylaşımı ve ortak operasyonda bulunmayacağını açıklamıştı.
Şimdi ne olacak?
Şu anda uluslararası koalisyona karşı Suriye-Rusya-İran ittifakı var. Eğer ki Almanya haberde yer aldığı gibi Esad rejimi ile müşterek harekata katılırsa, dolaylı olarak Rusya ile de temasta bulunmak durumunda mecburen kalacaktır. Bu da karşımıza Rusya-Almanya-Suriye-İran hatta Irak’ın merkezi hükümetiyle oluşan bir blok çıkaracaktır.
Tüm bu gelişmeler Ortadoğu coğrafyasında tıpkı 1 ve 2’nci dünya savaşlarında olduğu gibi bir küresel bloklaşmanın işaretlerini gösteriyor.
Türkiye’ye gelince , şu ana kadar gerek NATO gerekse ABD ile geliştirdiği ilişkiler Türkiye’nin ABD tarafında yer aldığını, bundan sonra da alacağını düşündürüyor.
Bu bloklaşma nereye kadar gider? Onu da önümüzdeki günlerde Türkiye’ye güçlerini gönderen NATO ile Suriye’de gövde gösterisi yapan Rusya’nın alacağı tavırlar belirleyecek gibi…  

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ