Politika
27 Ekim 2020 ( 4911 görüntülenme )

Albayrak 'Yeni Dalga Geliyor'

Dolar/TL 8.20 seviyesinin üzerine çıkarak rekorunu yeniledi. Dolarda yaşanan yükseliş gram altının da 500 TL seviyesine yükselerek rekor kırmasına neden oldu. Euro/TL ise 9.71'i gördü.

ALBAYRAK ‘YENİ YATIRIM DALGASI UFUKTA’
Öte yanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Citibank Yatırımcı Konferansı'nda açıklamalarda bulundu. Albayrak sermaye kontrolü konusunda, "Türkiye ekonomisi bir dönüm noktasında, yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirmiş durumda" dedi.

‘SERMAYE KONTROLÜ OLMAYACAK’
“Türkiye’nin notu makroekonomik gerçeklerle uyuşmuyor.” diyen Albayrak, “Enerjide atılacak adımlarda TÜFE’yi yüzde 5’in altına düşürecek aksiyonlar alacağız. Sermaye kontrolü konusunda net bir biçimde açıklık getireyim böyle bir şey yok. İstihdamda esnek çalışma üzerine kurulu bir model üzerine çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. Albayrak’ın küresel şirket yöneticilerine yönelik düzenlenen yatırımcı toplantısında verdiği mesajlardan öne çıkan bazıları şöyle:

‘HER ALANDA YATIRIM DALGASI’

*Türkiye ekonomisi bir dönüm noktasında, yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirmiş durumda. Özel sektör yatırımlarını desteklemenin yanında, hükümet etkin bir paydaş olarak demir yolu, yükleme limanı ve sulama sistemleri gibi alanlar ile birlikte tarım, enerji, eğitim ve sağlık hizmetlerinde de yer alacak.

‘YERLİ ÜRETİM YATIRIM İŞ İMKANLARI ARTIYOR’
*Türkiye’nin yeni ekonomi modeli artan yerli üretim, yatırım, iş imkanları, yeterli düzeyde rekabetçi kur ile pandemi öncesi seviyeye ihracatı getirerek kendini gösterdi.T ürkiye’nin en güçlü yanları, lojistik avantajı, 3 kıtanın birleştiği noktada olması, genç nüfus ve eğitimli iş gücü. Salgın, küresel değer zincirlerinde Dogu Asya’ya aşırı bağımlılığın çok riskli olduğunu ortaya çıkardı. Birçok çok uluslu şirket üretimlerini Asya’dan bölgemize yönlendirmeye başladı.

‘TÜRKİYE GÜVENLİLİR ORTAK’

*Bu belirsiz ve zorlu dönemde küresel şirketlerin Türkiye gibi güvenilir ve dinamik ortaklara ihtiyacı var. Rekabetçi maliyet yapısı, iyi eğitimli insan kaynağı stratejik konumu, teşviklerle Türkiye yatırımcılara benzersiz fırsatlar sunmakta. Türkiye’de turizmdeki salgın kaynaklı kaygılar Türk Lirası üzerinde etkili oldu. Biz karşılıklı olarak her halükarda AB ile İngiltere ilişkisinden bağımsız olarak İngiltere ile daha iyi ekonomik ilişkiler içinde olacağız. Brexit Türkiye’yi etkilemez.”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ