17320 görüntülenme 13 Ağustos 2020
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk’te katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ‘Kur yükselince telaşlanıyorum, endişelenmeli miyiz?’ sorusuna Bakan Albayrak, şu cevabı verdi;

‘DOLAR’LA BİR İŞİNİZ Mİ VAR’
*Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolarla bir işiniz mi var? Öncelikle onu sorayım. Kur algısıyla ekonomiyi ölçme konusunda bir psikolojiye girilmiş. Eskiden kur çok daha fazla etkiliyordu. Şimdi ekonomide bir dönüşüm var. 2 sene önce de bu seviyelerdeydi. Düştü.

‘DÜNYADA TÜRKİYE EN AZ ETKİLENEN ÜLKELERDEN BİRİ’
* 2 sene öncesine göre bugün Türkiye ekonomisi çok daha güçlü. Dünya tarihinin en büyük ekonomi krizi yaşanıyor. Bana göre iyi, size göre kötü. Hayır. Tüm dünya haritasına bakalım. Salgından gelişen ve gelişmekte olan ülkeler ne kadar etkilenmiş. Türkiye bu noktada en az etkilenen ülkelerden bir tanesi. Borsa performansın birçok ülkede küçülme ve düşme yaşamış, Türkiye daha iyi noktada.”

‘HERKES KÜÇÜLÜYOR, DARALIYOR, BİZ YİNE İYİYİZ’
* Güney Afrika, Brezilya, Meksika yüzde 20-25 para birimlerinde değer kaybetmiş. Etkilenmiş. Türkiye yüzde 17-18 etkilenmiş. Büyüme rakamları açıklandı. ABD yüzde 33, Avrupa yüzde 15'lerde daralma yaşadı. Türkiye yine en az etkilenen ülkelerden olacak. Biz normalleşme sürecinde girdiğimizde en çabuk toparlanan ülke olacağız.”

‘İKİNCİ ÇEYREK POZİTİF OLACAK’
*Aylardır küresel iklimde muazzam bir fırtına kopmuş durumda. Türkiye serbest piyasa ekonomisine geçtikten beri kur üzerinde ekonomiye ölçmeye girdi. Türkiye 2. çeyrek performansıyla daralma yaşayan ülkeler içinde en az etkilenen ülkelerden birisi olacak. İkinci çeyrek pozitif olacak.”

DOLAR’LA KİMİN NE İŞİ VAR
Bu sözlerin ardından Ahmet Hakan, Bakan Albayrak’a, “Dolar artınca, döviz yükselince endişeleniyorum. Endişelenmeli miyim” sorusunu sordu. Albayrak da “Dolarla mı maaş alıyorsunuz” karşılığını vererek güldü. Albayrak Türkiye’de vatandaşın yurt dışına gitmek gibi bir derdinin de olmadığını söyledi.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ