23 Haziran seçiminde AKP'li sandık müşahitlerine ilçe kısmı boş olan itiraz dilekçesi verildiği iddia edildi. Dilekçe, AKP'nin geçerli oylarının geçersiz olarak sayıldığı iddiası ile hazırlanmış ancak fark 800 bini aşınca bu dilekçeler verilmemiş.

23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu 800 binin üzerinde bir oy farkıyla kazandı. Öte yandan dün akşam yaşanan sayım süreciyle ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı.

DİLEKÇELER ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ BİLE

İddiaya göre, AKP’li sandık müşahitlerine üzerinde itiraz dilekçesi bulunan basılı dilekçeler teslim edildi. Oyların sayılması sırasında hatalı işlem yapıldığı ifadesi yer alan dilekçelerde AKP lehine verilen ‘geçerli’ oyların ‘geçersiz’ sayıldığı, diğer partilerin aldığı yasa gereği ‘geçersiz’ oylarınsa ‘geçerli’ sayıldığı belirtildi. Söz konusu hazır dilekçelerde ilçe ismi ve sandık numarasının yazılacağı alanın boş olduğu görüldü.

FARK 800 BİN OLUNCA HEPSİ DÜŞTÜ

Önceden hazırlandığı belirtilen dilekçelerin seçim biter bitmez müşahitler aracılığıyla sandık kurullarına verildiği, bu durumun sandıklarda büyük karışıklıklara yol açtığı ifade edildi. Nitekim seçim sonucu Ekrem İmamoğlu lehine 800 binden fazla farkla sonuçlanınca, dilekçelerin de bir önemi kalmadı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ