Ana Sayfa
05 Ocak 2022 ( 3455 görüntülenme )

AKP MHP Bir Oldu 'Kritik Önerge Düşürüldü'

TBMM Genel Kurulu’nda İYİ Parti’nin zamların vatandaşlara etkisinin araştırılması için verdiği önerge reddedildi. İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Kimi yüzde 30, kimi yüzde 25. Kimin parası bunlar? Eski kazanılmış hakları. Yeni bir şey var mı? Yok. Ama yalan bol, hikâye bol; ama bu hikâyeler sizi kurtarmayacak” dedi.

‘BU ZAMLAR VATANDAŞI VURACAK, ARAŞTIRILSIN’
İYİ Parti, “dar ve sabit gelirli vatandaşların yapılan zamlardan ne kadar etkilendiğinin, ekonomik kayıpların ve yaşanacak mağduriyetlerin araştırılması” için TBMM'de önerge verdi. TBMM Genel Kurulu’nda İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, şunları söyledi:

‘YAPILAN ZAMLARDA REFAH PAYI YOK, BÜYÜME PAYI YOK’
“Yaptığınız zamlarda refah payı var mı? Büyümeden pay var mı? Yok. Emeklilere diyorsunuz ki, ‘efendim, bin 500 liradan 2 bin 500 liraya çıkardık en düşüğü.’ Asgari ücret ne kadar? 4 bin 253 lira. Asgari ücreti 4 bin 253 yaptığınızda eski asgari ücret ne kadardı? 2 bin 825 lira. Bugün 2 bin 825 lira alan işçi emeklisi, BAĞKUR emeklisi ne kadar artış alacak? Sadece, maaşı 3 bin 520 liraya çıkacak yani asgari ücretli ile emsal emekli arasında 750 lira fark olacak. Ya, nerede sizin adaletiniz? Hani siz emeklileri savunuyordunuz? Burada defalarca söyledik; tüm emekli maaşlarını asgari ücret kadar artırın.”

'BU ANLAYIŞINIZ FUKARALIĞI, YOKSULLUĞU ARTIRACAK'
“Biz memurlara ek zam yaptık’ diyorsunuz. Ne zaman yaptınız? Yok. Emeklilere ek zam var mı? O da yok. Niye yapmıyorsunuz? Niye kandırıyorsunuz? Şu anda kamuoyunda öyle bir iş var ki memurlar, emekliler işte, kimi yüzde 30, kimi yüzde 25. Kimin parası bunlar? Eski kazanılmış hakları. Yeni bir şey var mı? Yok.”


‘YAPILAN ZAM ZATEN ERİDİ, TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİN’
“ Ama yalan bol, hikâye bol ama bu hikâyeler sizi kurtarmayacak ve size tavsiyemiz şu: Ocak, şubat, mart ayları çok zor geçecek, bu ücretler eriyecek, zaten eridi. Şimdi, asgari ücretli sevindi, ‘maaşım 4.253 lira oldu’ diye. Daha eline geçmeden bu ay eski maaşı yüzde 13 oranında düştü. Ocak ayında da bir yüzde 15 düşecek. Verdiğiniz zam iki ayda gidecek. Ondan sonra bu asgari ücretli on ay ne yapacak ya da bu emekli; üç ay içinde verdiğiniz yüzde 22 gidecek sonraki dokuz ayı bu emekli nasıl geçirecek? Onun için bunlara tekrar göz atın, bunları düzeltin, samimi olun.”

‘YOKSULLUK ARTACAK TEDBİR ALIN’

“Siz 2022'de yüzde 36 oranında, vergide yeniden değerleme oranında, vergi alacaksınız ama zamma gelince, yüzde 36'yı bile memura, emekliye çok göreceksiniz. Bu anlayışınız fukaralığı, yoksulluğu, açlığı artıracaktır. Bu anlayışınızı kabul etmiyoruz ve diyoruz ki, bir an önce ya seçime gidelim ya da bu ekonomik düzenlemelere yeniden göz atın.”

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, dar ve sabit gelirli vatandaşların yapılan zamlardan ne kadar etkilendiğini araştırma önergesi AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

Kaynak: Ajanslar/KRT TV

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ