469 görüntülenme 05 Nisan 2022
Ethem Sancak, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen “Türkiye’nin Güvenliği ve NATO” konulu konferansta söylediği sözler nedeniyle disipline sevk edilirken, AKP MKYK üyesi Abdurrahman Kurt'a dokunulmaması dikkat çekti.

SANCAK ‘BİZ ABD’NİB DETĞİYLE İKTİDARA GELDİK’ DEDİ

Eski AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve iş insanı Ethem Sancak, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen “Türkiye’nin Güvenliği ve NATO” konulu konferansta söylediği sözler nedeniyle AKP İl Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti.

KURT ‘ABD, CEMAAT, AKP, ASKERİ VEYASETİ YIKMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞTIK’ DEMİŞTİ

Ethem Sancak’ın “Biz Amerika’nın desteğiyle iktidara geldik” açıklaması AKP MKYK üyesi ve eski Diyarbakır milletvekili Abdurrahman Kurt’un 25 Aralık 2014 tarihinde CNN Türk’te söylediği sözleri hatırlattı. Abdurrahman Kurt, programda "Askeri vesayeti bitirmek için biz, cemaat ve ABD ortak çalıştık" itirafında bulunmuştu. Kurt'un 25 Aralık 2014 tarihinde Ahmet Hakan'ın Tarafsız Bölge programında sarf ettiği o sözler kayıtlara şöyle geçmişti:

"Ahmet Hakan: Kiminle görüşmelerde bulundunuz?
Abdurrahman Kurt:
 Cemaatle, Cemaatle yani biz.

A.H: Siz kişisel olarak mı?
A.K: 
Bütün yani eşimiz, dostumuz, akrabamız, yani insanlarımız var bu konuda çevremizde… Şimdi burada yadırganacak bir durum yok, o da (Fethullah Gülen) bu ülkenin bir gerçeği idi. Ve biz askeri vesayete karşı biz mücadele verirken Türkiye'de onlar (FETO cemaati) yanımızdaydı. Biz bir şeyi karıştırdık. Onlar bu askeri vesayetin ilk defa Rusya üzerinden yapılması ile ilgili olarak bize yanımızda olmaları ile ilgili görevlerindenmiş.

A.H: Anlamadım. Rusya mı cemaati görevlendirmiş?
A.K:
 Hayır, Amerika… Şöyle, Amerika'da bağlı olan gruplar oradaki yapı, bu Ergenekon sürecinde ilk defa askeri vesayet kendini Rusya'ya yaslanarak onun da sebebi Irak Kürdistan'daki stabiliteyi bozmakla ilgiliydi.

A.H: Cemaat kiminle anlamadım…
A.K:
 Cemaat Amerika'da, Amerika ile beraber cemaat bizim yanımızda yer aldı.

A.H: Amerika'nın sizin yanınızda olduğunun farkında mıydınız?
A.K:
 Bunun sebebi vesayetin, vesayetin, askeri vesayetin onlar hatayı şöyle yaptılar. Darbeyi Rusya'ya dayanarak yapmaya kalktılar. Bunun da sebebi…

A.H: Kimler?
A.K: 
Ergenekon vesayet dediğimiz askeri vesayet dediğimiz…

A.H: Ergenekoncular öyle bir dakika ben şeyi anlamadım.
A.K: 
Çok net söyledim bir daha açıklayayım o zaman

A.H: Siz, Amerika, siz (AKP) cemaat üçünüz ortak askeri vesayeti mi yıktınız Türkiye'de?
A.K:
 Evet, aynen böyle de okuyabilirsiniz."

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ