AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, seçim sonuçlarına itirazlarıyla ilgili açıklama yapıyor. İlk açıklamaları şöyle;

‘TARİHİN EN ŞAİBELİ SEÇİMİ BU’

* Demokrasi tarihimizin en büyük şaibelerinden biridir bu seçim dersem fazla abartmış olmam.
* İstanbul'da durum görüldüğü gibi değil.
* Sancaktepe'de bizim büyükşehir oylarının yeniden sayılması yönündeki talebimiz reddedilirken, CHP'nin ilçe oylarının sayılması talebi kabul edildi. Ne kadar manidar değil mi?

YSK: ‘SAĞLAM DELİL VE GEREKÇE OLMALI’

AKP’nin İstanbul’daki seçimde 319 bin geçersiz oy olduğu ve yeniden sayım yapılması yönündeki itirazının bir benzerinin 5 yıl önce de Ankara’da CHP tarafından dile getirildiği, ancak YSK’nın bu başvuruyu reddettiği ortaya çıktı.

2014'de yapılan ve Mansur Yavaş'ın da aday olduğu Ankara'dakli yerel seçimlerde 124 bin 75 geçersiz çıkmış, bunun üzerine dönemin CHP Ankara İl Başkanı Zeki Akçın İl Seçim kuruluna itirazda bulunarak oyların yeniden sayılmasını istemişti. Ancak İl Seçim Kurulu başvuruyu reddedince konu YSK'ya gelmişti.

YSK: ‘İTİRAZLARDA CİDDİYET VE SORUMLULUK ARANIR’


YSK'nın o zaman da başkanı olan Sadi Güven ve üyeler konuyu inceleyerek ‘'Yasa gereği bu gibi konularda delil ve gerekçe gösterilmeyen itirazlar reddedilir. Yapılacak itirazlarda ciddiyet ve sorumluluk aranmaktadır ‘' diyerek başvuruyu reddetti.

YSK KARARINA RAĞMEN ÜÇ İLÇEDE OYLAR YENİDEN SAYILACAK

İstanbul’da 3 ilçede geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Beykoz, Fatih ve Çekmeköy İlçe Seçim Kurulu yapılan itirazları dikkate alarak geçersiz oyların yeniden ve tüm partilerin müşahitleri huzurunda sayılmasına karar verdi.

BEYKOZ FATİH ÇEKMEKÖY

AKP İstanbul İl başkanlığının yaptığı itiraz Beykoz, Çekmeköy ve Fatih İlçe Seçim Kurulları tarafından kabul edildi. Beykoz, Fatih ve Çekmeköy İlçe Seçim Kurulu geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Beykoz'da 5 bin 352, Fatih'te 7 bin 354, Çekmeköy'de 5 bin 684 geçersiz oy vardı.

Kaynak: Cumhuriyet/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ