AKP’li eski vekil İbrahim Turhan, enflasyon rakamlarına tepki göstererek, “Kişi başına milli gelirin 12 yıl öncesindeki seviyesinin altına gerilediği ortamda %9,4 enflasyonu başarı diye yansıtmaya çalışmak acıklı bir görüntü oldu” dedi.

‘KİM KİMİ KANDIRIYOR’

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekibindeki isimler arasında yer alan AKP’li eski vekil ve Borsa İstanbul eski Başkanı İbrahim Turhan, son açıklanan enflasyon rakamlarına tepki gösterdi. Kişi başına düşen gelirin 12 yıl öncesine indiği bir dönemde enflasyon rakamları başarı olarak lanse etmenin acıklı bir görüntü olduğunu belirten Turhan, ‘Enflasyon rakamları birçok kesimi üzdü’ derken, yıl sonunda %12 olacak enflasyonu başarı görmek ise asıl üzücü olan değil mi?” ifadelerini kullandı. Twitter hesabından paylaşım yapan İbrahim Turhan’ın açıklamaları şöyle:

‘ÇOK ACIKLI HALE DÜŞTÜLER’

“Bütün dünya ‘enflasyonsuzluk’tan kırılırken, gelişmiş ekonomiler ortalamasının 4, bize benzeyen gelişen piyasa ekonomileri ortalamasının 2 katı bir enflasyonu (o da sadece iki ay için) gördük diye neredeyse bayram ilan edecek kadar sevinen bir ekonomi yönetimi ve basını var. Resmî istatistiklere göre; Büyümenin sıfır olduğu, İşsiz sayısının bir yılda 1 milyon arttığı, istihdamın 800 bin düştüğü, Kişi başına milli gelirin 12 yıl öncesindeki seviyesinin altına gerilediği ortamda %9,4 enflasyonu başarı diye yansıtmaya çalışmak acıklı bir görüntü oldu.”

‘AĞLANACAK HALE GÜLEN BUNLAR’

“Hele bu başarı(!) kutlaması, yarım kalmış inşaatların arka planını teşkil ettiği bir sahnede yapılınca durum ancak trajikomik olarak nitelendirilebilir. “Enflasyon rakamları birçok kesimi üzdü” derken, yıl sonunda %12 olacak enflasyonu başarı görmek ise asıl üzücü olan değil mi?”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ