Politika
28 Kasım 2017 ( 19681 görüntülenme )

AKP AÇIKLADI... 30 MİLYAR DOLAR BAKIN NEREYE GİTMİŞ!..

USLU: BU PARA TOPYEKUN HARCANDI

USLU: 30 MİLYAR DOLAR HARCADIK, AVRUPA BİZİ ALKIŞLIYOR

TBMM Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı AK Partili Atay Uslu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Türkiye'nin Suriyelilerle ilgili gündeme getirdiği, "Nereye gitti bu 30 milyar dolar?" sorusuna yanıt verdi.

Uslu, "Biz 30 milyar dolar insani yardım yaptık, bunun her türlü cetveli bellidir" dedi.

“30 MİLYAR NEREYE GİTTİ”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriyelilere 30 milyar dolar harcandığını ifade ettiğini kaydetti. 

Kılıçdaroğlu, "Nereye gitti bu 30 milyar dolar? Bunun cevabı henüz verilmiş değil" dedi.

Kılıçdaroğlu'na yanıt TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı AK Antalya Milletvekili Atay Uslu'dan geldi.
 
TBMM'de konuşan Uslu, Türkiye'nin şu ana kadar sığınmacılar için 30 milyar dolar insani yardımda bulunduğunu ifade etti. 

Bunun içinde devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler olduğunu belirten Uslu;

“TOPYEKÜN BU PARA HARCANDI”

"Topyekün bir para harcandı.
Bu paranın 500 milyon doları BM'den geldi. AB, Suriyeliler için kullanılmak üzere bu yılın sonuna kadar 3 milyar, gelecek yılın sonuna kadar 3 milyar avro insani destekte bulunacaktı. Onun da sadece 850 milyon avrosu geldi" dedi.

AB'de sığınmacı başına günlük harcanan paranın 40 avro olduğuna işaret eden Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BİZ 30 MİLYAR DOLAR HARCADIK, AVRUPA AZ HARCADI”

"Avrupa şartlarında 3 milyon sığınmacı Avrupa'da yaşasaydı 190 milyar avro para harcaması gerekiyordu. Dolara çevirirsek 250 milyar dolar olması gerekir. Biz diyoruz ki 30 milyar dolar harcandı. Yani Avrupa'dan çok daha az bir para harcandı. 

Bu kadar parayı harcadınız mı, harcamadınız mı, nereye harcadınız gibi şeyler soruyorlar. Bunlar sayı saymayı bilmeyenler, insani ihtiyaçları bilmeyenlerin söylediği ifadelerdir. Biz 30 milyar dolar insani yardım yaptık, bunun her türlü cetveli bellidir."

Göçün durdurulması gereken değil, doğru yönetilmesi gereken bir süreç olduğunu anlatan Uslu;

“DÜNYA BİZİ ALKIŞLIYOR”

"Hem Avrupa hem de Amerika göçlerle kurulmuştur. Türkiye, bu anlamda çok başarılı sınav veriyor. Şu anda 3 milyon 300 bin mülteciyi ülkemizde misafir ediyoruz. Avrupa medeniyetinin iki yüzlülüğünden farklı olarak biz tarihi, hukuki, vicdani sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Dünya bizi alkışlıyor, biz de dünyayı alkışlamak istiyoruz bu konuda. Dünya da artık gelsin külfet paylaşımında bulunsun" diye konuştu.

Avrupa ülkelerinin mültecilerden korunmak için sınırlarına duvarlar örmek ve tel örgüler çekmek için harcadığı parayı kaynak ülkelerdeki sorunları çözmek için harcaması gerektiğini belirten Uslu, kaynak ülkelerdeki sorunların çözümü halinde mülteci sorununun da ortadan kalkacağını dile getirdi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ