Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2530 görüntülenme )

AKP'n Lüks Makam Aracı Merakı

Devlet 28’i şoförlü 57 makam aracı kiraladı!
 Gümrük Bakanlığı, 46’sı makama tahsisli olmak üzere 3 yıllığına 9 milyon liraya 57 adet araç kiraladı. Araçların giderleri ‘İç Ticaret Hizmetlerini Geliştirme Payı’ ve ‘Bakanlık kantar payı’ gelirinden karşılandı…

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Kamuda araç saltanatına son vereceğiz” vaadi bir yana, kamuda lüks makam aracı savurganlığı tam gaz sürüyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın esnafın kesesinden makam aracı ‘saltanatı’ sürdüğü ortaya çıktı.

Gümrük Bakanlığı’nın 1 Nisan 2015 ile 31 Mart 2018 tarihleri arasında 46’sı makama tahsisli olmak üzere toplam 57 araç kiraladığı anlaşıldı. 57 araç, 28 şoför ile akaryakıt giderlerinin 9 milyon TL olduğu ifade edildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Müsteşar Vekili Sezai Uçarmak’ın makamı ile merkez birimlerin hizmetlerinde kullanılmak üzere kiralanan araçların tüm giderlerinin ise “İç Ticaret Hizmetlerini Geliştirme Payı” ile “Bakanlık kantar payı” gelirlerinden karşılandığı anlaşıldı.

3 YILLIK YAKIT PARASI TOBB’DAN

Makam hizmetleri için kiralanan 46 aracın 7’sini motor hacmi 1600 cc’yi geçen yabancı menşeli otomobiller oluşturdu. İkisi koruma aracı yapılan bu otomobillerden 3’ünün ise lüks Mercedes ve Audi Q7 Quatro olduğu öne sürüldü.

İç ticaretin geliştirilmesi amacıyla odalar, borsalar ile birlik bütçelerinden kesilerek oluşturulan fondan Bakan Canikli ve Bakan Yardımcısı Metin için son model makam araçları kiralanması skandal olarak nitelendirildi.

 Bakanlıkça hazırlanan kiralık araçlar ile şoför hizmet alımı teknik şartnamelerinde ilginç maddeler yer aldı. Köprü, HGS ve otoyol giderlerinin bakanlıkça karşılanacağı belirtilen şartnamede 8+1 kapasiteli VIP minibüs için, “ısıtmalı, soğutmalı deri koltuk, buzdolabı, tv, uydu, internet, telefon, faks, masa, çaykahve makinesi” şartı arandı.

Kira şartnamesine göre kiralanan araçlar yılda iki kez oto kuaförden geçirilecek. Kiralanan 57 araca üç yıl içerisinde alınacak 615 bin 600 litre akaryakıtı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından karşılanacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ