Politika
27 Ocak 2019 ( 504 görüntülenme )

Akıncı formülü buldu: 'FEDERASYON'

Kıbrıs’ta çözüm istediklerini dile getiren KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, federasyon modelini savundu. Cumhurbaşkanı Akıncı, “Federasyon modeli karşılıklı kabul edilebilir en gerçekçi model olmayı sürdürmektedir” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Rum tarafından KKTC'ye gelen OPEK (Sosyal Reform Birliği) Başkanı Pavlos Pavlou ve birlik yöneticilerden oluşan heyeti kabulünde, KKTC ve Türk bayraklarının olmaması nedeniyle eleştirilen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu kez federasyon çıkışıyla gündeme geldi.

‘EN GERÇEKÇİ MODEL FEDERASYON’

Akıncı, Kıbrıs'ta olası bir anlaşmanın Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde ve müzakerelerle elde edilebileceğine inandıklarını belirterek, "Statükonun devamını değil, çözüm istiyoruz." dedi. Akıncı, yaptığı yazılı açıklamada, federasyon modelinin seçenek olmaktan çıkmadığını ifade etti.

Federasyon modelinin siyasi eşitliği içerdiğini kaydeden Akıncı, "Masada olan federasyon modeli kanaatime göre karşılıklı kabul edilebilir en gerçekçi model olmayı sürdürmektedir." ifadesini kullandı.

ÖZERSAY: “FEDERASYON FORMÜLÜ GERÇEKÇİ DEĞİL”


KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Akıncı'nın aksine, siyasi eşitliğe dayanan federasyon formülünün gerçekçi olmadığını söyleyip şunları ifade etti: "Adada fiiliyatta iki ayrı devlet var. Birbirimizi tanımaya gerek olmaksızın işbirliğine dayalı ortaklık geliştirebiliriz"

Kaynak: milligazete

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ