Büyük Taarruz’un 98. yıldönümünde Afyonkarahisar’da Şuhut’tan Kocatepe’ye gerçekleştirilecek ‘Zafer Yolu Yürüyüşü’ İçişleri Bakanlığı’nın emriyle Afyonkarahisar Valiliği tarafından iptal edildi. Malazgirt’te 26 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek etkinlik ve yürüyüşlerin iptal edilmeyip, her yıl gerçekleştirilen Zafer Yolu Yürüyüşü’nün iptal edilmesi tepkilere neden oldu.

MALAZGİRT ETKİNLİKLERİNE İZİN, ZAFER YOLU YÜRÜYÜŞÜ’NE YASAK
Kurtuluş Savaşı esnasında işgalci Yunan birliklerine karşı Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan ‘Büyük Taarruz’un yıldönümünde, Afyonkarahisar'da her yıl 25 Ağustos'u 26 Ağustos'a bağlayan gece gerçekleştirilen ‘Zafer Yolu Yürüyüşü’ yasaklandı. AKP'li Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'in kentin çeşitli noktalarına kendi resmiyle astırdığı ‘Malazgirt'te Davet' bilbordları tepkilere neden oldu.

AFYON’DAN MALAZGİRT’E OTOBÜS
Zeybek billboardlarla, vatandaşları 26 Ağustos tarihinde Malazgirt'te Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasının beklendiği etkinlik ve yürüyüşe davet ederken kentten otobüs de kaldıracağı öğrenildi.

BİR ANDA İPTAL EDİLDİ

Yasaklamaya tepki gösteren CHP Afyonkarahisar İl Gençlik Kolları Başkanı Caner Peynirci SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, kendilerine valilik tarafından daha önce izin verildiğini, ancak 21 Ağustos Cuma günün iznin bir anda iptal olduğunu ifade etti. Peynirci şunları söyledi:

ÖNCE KABUL SONRA RET
* Yasaklamanın ardından biz sosyal mesafe kuralları çerçevesinde 15'e kişilik gruplar halinde bu yürüyüşümüzü gerçekleştireceğimizi söyledik. Bunu önce kabul ettiler, daha sonra ‘Katılım olmasa daha iyi olur' denerek bundan da vazgeçtiler.Ama biz tüm kısıtlamalara rağmen bu yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Her sene zaten bu yürüyüşümüzü yaptırmamak için çeşitli bahaneler ortaya koyuyorlar. Bu sene ne olursa olsun bu bahaneye izin vermeyeceğiz. İnsanları soğutarak Zafer Yürüyüşü'nden uzak kalmalarına izin vermeyeceğiz.”

ÇOK GARİP BİR DURUM
CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz ise karara bir anlam veremediklerini belirterek şöyle konuştu:

‘ALPRASLAN DA BİZİM ATATÜRK DE BİZİM’
* Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, bilboardlara kendi görselini paylaşarak Afyon halkını Malazgirt'te davet ediyor. Billboard diyor ki: '26 Ağustos'ta Malazgirt'te buluşalım. Afyon'da böyle bir kurtuluş gününde Malazgirt'te olmayı düşünmek gerçekten çok garip bir durum. Malazgirt de bizim, Alparslan da bizim, Mustafa Kemal Atatürk de, Kocatepe de bizim.”

‘YASAĞI TANIMIYORUZ’
* Sürekli milli bayramları yok sayan, her bayramda bir şeyleri bahane eden anlayış 18 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. Ama biz Mustafa Kemal'in yoldaşları olarak ne onların yasaklarını tanıyoruz. Ne de yasakları umurumuzda. Biz yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Biz Mustafa Kemal'in izinden gidiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk 98 yıl önce büyük Taarruz'un kararını verdiğinde hiç kimseden izin almamıştı. Biz de izin alacak durumda değiliz. CHP Afyonkarahisar İl başkanlığı olarak Türkiye'deki tüm yurtseverleri de bu yürüyüşümüze bekliyoruz. Bu pandemi sürecinde sosyal mesafe kurallarına uyarak, maskemizi takarak, gerekli tedbirler içinde yürüyüşümüzü yapacağız.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ