8861 görüntülenme 08 Mayıs 2020
Kazdağları’nda altın madeni projesine karşı 288 gündür nöbet tutan çevrecilere 'toplum düzenini, genel ahlakı, genel sağlığını, çevreyi ve ekonomik düzeni bozmak' suçlamasıyla, 57 bin 240 lira idari para cezası kesildi. Çevreciler cezaya ilişkin, “Bir kabahat varsa doğayı korumayanların, suç varsa doğayı katleden şirketlerindir” dedi.

KİŞİ BAŞI 3 BİN 180 LİRA PARA CEZASI
Kazdağları’nda altın madeni projesine karşı 288 gündür nöbet tutan çevreciler, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kişi başı günlük 3 bin 180 liradan 4 günde toplamda 57 bin 240 lira idari para cezası kesildi. Nöbet tutan çevrecilerden Ferzan Aktaş, kendilerine kesilen ceza hakkında şunları söyledi:

‘BİZ DOĞAYI KORUMAK İÇİN TOPLANDIK’
"Biz kendimizi pandemi sürecinde izole etmiştik. Buna rağmen valilik tarafından idari yaptırım cezaları Kabahatler Kanunu’nu gereğince kesildi. Kanun şöyle diyor: ‘Toplum düzenini, genel ahlâkı, genel sağlığı, çevreyi ve ekonomik düzeni korumak amacıyla esaslar ve kabahatler sıralanmıştır. Bizler çevreyi korumak için 288 gündür buradayız. Bu eylemimizle hem çevreyi hem de sağlığı koruyarak ahlaklı davranıyor ve toplum düzenini, yaşamını koruyoruz.”

‘DOĞAMIZI KATLEDENLERE CEZA KESİN’

“ Ayrıca ekonomik düzeni tarıma dayalı olan bölgenin vahşi madencilik ile yok edilmemesini istiyoruz. Dolayısıyla Kabahatler Kanunu’na aksi yönde hareket etmiyor, kabahat işlemiyoruz. Para cezalarının iptal edilmesi için gerekli itirazlarımızı yapacağız. Tekrar söylüyoruz, biz burada piknik yapmıyoruz. Burada milyonlarca can şirketler tarafından katledilmesin diye nöbet tutuyoruz. Bir kabahat varsa doğayı korumayanların, suç varsa doğayı katleden şirketlerindir.”

KAZ DAĞLARINDA PROTESTO GÖSTERİSİ
Geçtiğimiz aylarda Çanakkale'de Kaz Dağları'nda devam eden altın madeni arama çalışmalarına tepki olarak başlatılan "Su ve Vicdan" nöbeti ikinci haftasında sürerken pazartesi günü Kirazlı mevkiinde toplanan binlerce kişi maden sahasına doğru yürüyerek doğa katliamına karşı protesto gösterisi düzenlemişti.

‘DÜNYA MİRASI DAĞLARIMIZA SAHİP ÇIKIN’
Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesince organize edilen gösteriye on binlerce kişi katılırken sivil toplum örgütleri,milletvekilleri, gazeteciler ve bazı ünlü isimler de hazır bulunmuş ve Organizasyon öncesinde koordinasyon komitesince yapılan açıklamada: “Tüm kentlilerimizi, kalbi burada bizlerle atan herkesi ve sesimizi dünyaya duyurmamıza aracılık eden tüm basın camiasını, dünya mirası Kaz Dağlarımızın geleceğine sahip çıkmaya mücadelemize ses olmaya davet ediyoruz” denilmişti.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ