İdlib'de Rus destekli Esad rejimiyle yaşanan gerginlikle ilgili açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "İdlib için A, B, C planları hazır. Yeri ve zamanı geldiği zaman uygulanmaya başlar" ifadesini kullandı. Akar, canlı yayında ABD'den Patriot hava savunma sistemlerinin istendiği iddialarını da doğruladı.

EKSEN KAYMASI YOK, NATO’YA ÜYEYİZ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNNTürk’te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İdlib’de yaşanan gerilimle ilgili konuşan Akar, Türkiye’nin eksen kayması gibi bir durumunun olmadığını belirterek “NATO üyesiyiz ve eksenimiz kaymadı” dedi. Akar açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

‘ABD STRATEJİK ORTAK’

“ABD bizim stratejik ortağımız, NATO üyesiyiz. Türkiye’nin herhangi bir şekilde eksen kayması söz konusu değildir. Ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak açısından temaslarımız söz konusu. Rusya, Çin, İran gibi ülkelerle de menfaatlerimiz baz alınarak görüşüyoruz. Bu hiçbir zaman NATO üyeliğimize aykırı değil.”

‘NE OLURSA OLSUN ATEŞKESİ SAĞLAYACAĞIZ’

* Tüm sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Kimse de bizi dışarı ittirmeye çalışmasın. Biz NATO üyesiyiz. NATO ile problem olmak demek, NATO’dan çıkmak anlamına gelmemelidir. Birliklerimizi sevk etmek, gerekirse zor kullanmak suretiyle ateşkesi sağlayacağız diyoruz, kim olursa olsun. Bu konuda kararlıyız. İdlib’deki amacımız ateşkesin tam olarak sağlanması.

‘ABD PATRİOT HAVA SAVUNMA GELEBİLİR’
* ABD bizim stratejik ortağımız, NATO üyesiyiz. Ülkemize karşı hem hava, füze tehdidi var, hem de yaşanmış bazı olaylar var. Patriot desteği olabilir.

BLOOMBERG: ANKARA ‘PATRIOT’ TALEP ETTİ

Bloomberg'de yer alan bir haberde, İdlib hakkında değerlendirmelerde bulunan üst düzey bir Türk yetkilinin, Ankara'nın Washington'dan sınıra Patriot konuşlandırılmasını talep ettiği açıklaması yer almıştı.

ABD ile Türkiye, Patriot konusunda uzun bir süredir görüşmeler yapıyordu. ABD, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 füze savunma sisteminin ‘hurdaya ayrılmadıkça' hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ