Corona virüsü salgını yüzünden zor günler geçiren vatandaş, belediyelerin yardımlarıyla biraz olsun nefes alıyor. Ancak iktidar CHP'li belediyelerin halka yardımlarını engelliyor. İşte yardımları engellenen belediyeler:

‘MASKE ÜRETİMİ VE GIDA YARDIMI ENGELLENDİ’
Burdur Belediyesi’nin üretip ücretsiz dağıttığı 200 bin maske için şikayet üzerine valilik inceleme başlattı. Belediye’ye ”Maskeler nerede ve kimlerle üretiliyor?”, ”İzin alındı mı?” gibi sorular yöneltildi. CHP’li Başkan Ali Orkun Ercengiz, ”Yaptığımız her iş, soruşturma ve araştırmalara konu olur hale geldi. Ayrı devlet değiliz” dedi.

‘YARDIM BÜTÇESİ KISITLANDI’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, nisanda gelirlerinin azaldığını belirterek borçlanma talebinin reddedilmesine isyan etti. ”Belediye meclisindeki muhalefetin (AKP-MHP) amacı Ankaralıya yapılan hizmetin aksaması, halkın cezalandırılmasıdır” diyen Başkan Yavaş, yeni projesini anlattı. Yavaş ”6 milyon tek yürek bayram etsin’ kampanyası başlattık. Bu kampanyayla yardımseverler ihtiyaç sahiplerine yardım edebilecek” dedi.

İMAMOĞLU’NA 27 SORUŞTURMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu seçildiği günden bu yana sürekli engellemeye çalışıyorlar. İmamoğlu hakkında Beylikdüzü dönemine ilişkin 27 soruşturma başlatıldı. Müfettişlerden biri AKP milletvekili adayı Arif Yıldırım. CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, salgınla mücadele eden belediyelere destek yerine engel çıkarıldığını belirterek ”Kaynak sağlanmazsa belediyeler kapısına kilit vurur” dedi.

YARDIM KAMPANYALARI VE FAKİR FUKARAYA AŞEVLERİ HESAPLARI BLOKE EDİLDİ
CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, aşevi hesaplarının İçişleri Bakanlığı’nin genelgesiyle bloke edildiğini açıkladı. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin yeni tip korona virüsle mücadele kapsamında başlattığı yardım kampanyalarının engellenmesi ve bloke edilmesinin ardından uzun yıllardır aşevleri için kullanılan şartlı bağış hesapları da kapatıldı. Son olarak ise CHP’li Eskişehir Belediyesi aşevi hesaplarının İçişleri Bakanlığı’nin genelgesiyle bloke edildi. Öte yandan Eskişehir'de Odunpazarı Belediyesi, Antalya'da Muratpaşa belediyesi aşevi hesapları bloke edilen belediyeler arasında yer almıştı.

HASTANE KAPATILDI
CHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi, coronaya yakalanan vatandaşların tedavisi için tüm imkanlarını seferber edip TÜYAP Fuar alanına sahra hastanesini kurdu. Salgında ihtiyaç olduğunda hastalar burada tedavi edilecekti. Ancak İl Sağlık Müdürlüğü izin vermedi. ”Ruhsat başvurunuz yok” denilerek rapor tutuldu.

EKMEK DAĞITIMI ENGELLENDİ
CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde üretilen ekmekler, sokağa çıkma yasağında vatandaşların evlerine götürülerek bedava dağıtılmaya çalışıldı ama valilik engeli ile karşılaşıldı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ”Bu şu demektir: Ekmek dağıtılacaksa biz dağıtırız. Siz karışmayın” paylaşımı yaptı.

ATATÜRK POSTERİNİ SÖKTÜLER
Kocaeli’nin CHP’li İzmit Belediyesi, geçen ay 23 Nisan hazırlığı için merkezdeki bir kavşağa Türk Bayrağı ve Atatürk posterleri astı. Ancak AKP’li Büyükşehir ekipleri anında müdahale edip hem bayrakları hem Atatürk posterlerini indirdi. Tepki gösteren İzmit Beledisyesi ”Bu yaptıkları ilk engelleme değil, kınıyoruz” dedi.

Kaynak: Sözcü/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ