Ana Sayfa
04 Kasım 2015 ( 2472 görüntülenme )

AK Parti'yi Zor Bir Dönem Bekliyor !

Hürriyet gazetesi ekonomi yazarı Erdal Sağlam , Ahu Özyurt'un konuğu oldu. Sağlam, canlı yayında ekonomiye dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.
CNN TÜRK'de Ahu Özyurt'un sunduğu ' 10'dan sonra ' programına Hürriyet gazetesi ekonomi yazarı Erdal Sağlam,  ,1 Kasım seçimlerinin ardından ülkeyi nasıl bir ekonomik tablonun beklediğini, genel seçimlerde AK Parti'nin vaatlerinin önemini değerlendirdi.

Hürriyet gazetesi ekonomi yazarı Erdal Sağlam, Ali Babacan'ın Dışişleri bakanlığına gitme ihtimalinin kulislerde konuşulduğunu söyledi. Sağlam'' Belli ki sayın Davutoğlu ile sayın Erdoğan görüşecekler. Ve nasıl bir ekonomi yönetimi ortaya çıkacak göreceğiz. Ali Babacan, Mehmet Şimşek gibi eskinin deneyimli ve kendini kanıtlamış isimleri ekonominin başına olursa piyasalar açısından olumlu olacağı söyleniyor. Ama piyasanın çok olumlu algılamadığı yeni isimler ekonomide yer alırsa bunun bir handikapı olacaktır. Bundan sonra yapılacak olan ise nasıl bir program yapılacağı, vaatler için önce geçici bütçe yapılacak. Daha sonra normal bütçe yapılacak. Bu vaatlerin rakamlandırması nasıl olacak , yerine getirilecek mi , bunu yaparken halen bütçe disiplini korunabilecek mi bütün bunlar önümüzdeki dönem piyasaların bakacağı şeyler olacak. Zor bir dönem olduğu kesin en büyük zorluk da uluslararası , küresel ekonomiden geliyor . FED 'in faiz artışı büyük ihtimalle aralık ayında olacak. Türkiye'deki sermaya konusunda kısıtlar ağırlaşmaya başlayacak. Bir yandan büyümeyi sağlamak, bir yandan bunun için kaynak sağlamak önümüzdeki dönem için en büyük sorun. Hükümetin en önemli sorunlarından biri olacak '' dedi.

Sağlam , Merkez Bankası'nın  ve BDDK'nın yapısnda hukuki zeminde bazı değişikliklerin olabileceği konusunda da değerlendirmeler yaptı. Sağlam '' 7 Haziran öncesinde özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın Merkez Bankası yasası ile ilgili bazı hazırlıklar yaptırdığını duymuştuk. Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın bağımsız davranmasıyla ilgili sorunu var. Bu olay geçtiğimiz dönem piyasalara çok yansıdı. Bu kadar radikal bir şey yapılabilir mi ben sanmıyorum. Erdoğan'ın istediğini biliyorum ama buna rağmen yapılamayacağını tahmin ediyorum. Merkez Bankası yasasında yapılamayacağını düşünüyorum. Ama yasa değişiklikleri sırasında bağımsız kurumlar ve Merkez Bankası ele alınır mı bilemiyoruz ''dedi.

Hürriyet gazetesi ekonomi yazarı Erdal Sağlam  sözlerine şöyle devam etti : Erdem Başçı'nın yeniden seçilip seçilmeyeceği konusu var. Mayıs ayında Merkez Bankası  başkanlığı seçimi var. Bunun dışında FED faiz arttırımının üzerine Erdem Başçı, FED göre hareket edeceğiz demişti. Kurlardaki yükselik eğer FED' in faiz artışı ile Merkez Bankası faiz arttırmaz ise kurlarda yukarı doğru bir hareket görüleceğini herkes biliyor. Buna rağmen arttırmaz mı ? Arttırmak isterde de hükümet ya da Cumhurbaşkanlığı tarafından bu engellenir mi ? bütün bunlar şuan da belirsiz sorular. Çünkü önümüzdeki dönem piyasayı canlandırmak istenecek. Bunun için Merkez Bankası'nın faiz arttırmaması isteniyor. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomik görüşünü biliyoruz. Faizlerin kesinlikle artmaması gerek diyor. Ama bu makro dengeler için zorunluluk haline gelecek. Bütün bunları aralık ayından itibaren göreceğiz.

Sağlam son olarak  "Türkiye borçu olan ülkelerin başında geliyor. Kamu borcu çok normal seviyelerde. Avrupa standartında ama  özel sektörün borcu çok yüksek. Çünkü son üç , dört yıldır özel sektör dışardan borçlanma yaptı. Şimdi dışardan borçlanma imkanı daha da azalacak. Bunu nasıl dengeleyecekler . Ekonomide reforlara hemen başlanması lazım'' dedi. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ