CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, KHK'lı sağlık çalışanlarının özel hastanelerde çalışabilmelerini engelleyen yasada bulunan bir maddeye göre KHK ile ihraç edilen doktorlardan güvenlik soruşturmasını geçemeyenlerin 120.000 TL karşılığında özel hastanelerde çalışabileceğini belirtti.

AKP’DEN TEKLİF: PARAYI VER, GEÇ

CHP’li Ali Şeker, geçtiğimiz haftalarda Meclis Komisyonu’nda tartışmalara neden olan ve KHK ile ihraç edilen sağlık çalışanları ve doktorların SGK anlaşmalı özel hastanelerde çalışmasını engelleyen yasa ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Şeker, kanundaki 5. maddenin geri çekildiğini ancak ilgili madde yerine doktorların güvenlik soruşturmalarından geçememeleri halinde 75.000 TL ile 120.000 TL arasında bir tazminat ödeyerek özel hastanelerde çalışabileceğine ilişkin yeni teklifin sunulduğunu açıkladı.

DOKTORLUK YAPMAK İSTEYENE TAZMİNAT HÜKMÜ

Şeker’in paylaşımına göre, KHK ile ihraç edilen doktorlar eğer güvenlik soruşturmasından geçerse SGK anlaşmalı özel hastanede çalışabilecek ancak güvenlik soruşturmasından geçemezse çalışmak için 75.000 TL ya da 120.000 TL tazminat ödemek zorunda kalacak. CHP’li Şeker’e göre AKP’nin teklifinde yer alan madde şöyle;

‘PARAYI VEREN GEÇİYOR’

“KHK'lı hekimler SGK anlaşmalı özel hastanelerde çalışabilecek, raporları da geçerli olacak. Güvenlik soruşturmasından geçemeyenler 450 gün bekleyecek ya da pratisyen hekimler 75.000, uzman hekimler 120.000 TL tazminat ödeyerek özelde işe başlayabilecek.”

GÖRÜŞMELER YARIN DEVAM EDECEK

Ali Şeker paylaşımında ilgili 5. maddenin geri çekilmesi gerektiğini belirtirken oturumun yarın 14:00’dan itibaren devam edeceğini açıkladı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ