Genel
08 Aralık 2016 ( 17003 görüntülenme )

Ağız Kokusu mu Var, Öyleyse Bir Bakınız...

Bilginize...

Ağız kokusunun, fizyolojik ve patolojik olarak ikiye ayrıldığını belirten Diş Hekimi Tülay Şener, önemli hastalıkların habercisi olabileceğinin de altını çizdi. 

Otobüste, okulda, işte her yerde günün her saati karşılaşabilecek bir sorun olan ağız kokusunun önemsemeyen bir durum olarak görüldüğünü belirten  Koru Hastanesi Diş Hekimi Tülay Şener, “Ağız kokusunun başında ilk olarak dişlerde oluşan tartar ve bunların neden olduğu diş eti hastalıkları geliyor” açıklamasını yaptı.

Fizyolojik ağız kokusunun sağlıklı bireylerde bile sindirim kanalında biriken gazların veya dil sırtında üreyen bakterilerin neden olduğu sabahları uyandığımızda olan ağız kokusu olduğunu söyleyen Koru Hastanesi Diş Hekimi Tülay Şener, sarımsak ve benzeri yiyeceklerin de ağız kokusuna neden olabildiğini ifade etti.

Şener, sigara içen kişilerde de ağız kokusu olmasının normal olduğunu belirtti. Patolojik ağız kokusunun bazı hastalıkların habercisi olduğunu vurgulayan Diş Hekimi Tülay Şener, bunların ağız bozukluğu, şeker hastalığında aseton kokusu, böbrek yetmezliğinde balık kokusu, bademcik ve sinüzit enfeksiyonlarında, karaciğer ve bağırsak hastalıklarında oluşan ağız kokuları olduğunu ifade etti.

Ağız bozukluğundan kaynaklanan ağız kokusunun başında ilk olarak dişlerde oluşan tartar ve bunların neden olduğu diş eti hastalıkları geldiğini anlatan Şener, kötü yapılmış taşkın dolgular, diş eti uyumu olmayan kaplama ve protezler, çürük dişler ve yarım çıkmış 20 yaş dişlerinin ağız kokusunun sebepleri olarak sayılabileceğini belirtti. Diş Hekimi Tülay Şener, ağız kokusunu gidermek için şu önerilerde bulundu:

Peki ağız kokusu nasıl önlenir?

“Dişlerimizi ve dişetlerimizi koruyalım.

Ağızdaki protez kaplama ve dolguları kontrol ettirelim.

Ağzımız açık uyumayalım.

Tükrük kuruyarak ağız kokusuna neden olabilir.

Diş fırçalama, diş ipi kullanımı, ara yüz fırçası ve ağız dişi gibi ağız bakım ürünlerini doğru kullanalım.

Genel vücut muayenelerimizi ve check-up'larımızı zamanında yaptıralım.

Diş eti ziyaretlerimizi aksatmayalım ve temiz, ferah bir nefesle sağlıkla yaşayalım.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ